Élénk virágai és érdekes levelei miatt ez a növény népszerű szobanövény, de a ciklámen megfelelő gondozása elengedhetetlen, ha szeretnéd, hogy több évig egészséges és virágzó növényed legyen – virágzás alatt és után is.
Vásárlása, kiválasztása
Vásárlás előtt mindig nézd meg alaposan a növényt. Ha a levelei sárgulnak vagy száradnak, inkább ne vidd haza. Figyeld meg azt is, nincs-e rajta kártevő, és ne felejtsd el ellenőrizni a levelek hátoldalát sem. Érdemes olyan példányt választani, amin sok bimbó van, mert ezek hosszabb ideig fognak virágozni. Ha az üzletben nem csomagolják be automatikusan selyempapírba, nyugodtan kérd meg az eladót, különösen akkor, ha hideg van odakint, mert a növény könnyen megfázhat. Amennyiben celofánba csomagolták, hazaérkezés után mielőbb szedd le róla, nehogy befülledjen a földje és bepenészedjen.
Ciklámen gondozása kisokos – minden, amit érdemes róla tudnod!
- Öntözése
Érzékeny a túl- és alulöntözésre egyaránt. Ügyelj arra, hogy jó vízelvezetésű talaj legyen és akkor öntözd csak, ha a talaj felső rétege kiszáradt. Az alulöntözés jelei hamar megmutatkoznak a növényen, lekonyuló levelekkel és virágokkal. Locsoláskor ne érje víz a leveleket, csakis a növény tövét, mert hajlamos a gombás fertőzésre.
- Megfelelő hőmérséklet biztosítása
A ciklámen gondozása a megfelelő hőmérséklettel kezdődik. A természetben a ciklámen hűvös, nedves környezetben fordul elő. A túl magas hőmérséklet hatására a növény sárgulni kezd, és a virágok hamar elhervadnak. A túl alacsony hőmérsékletet sem kedvelik, kb. 18-20 Celsius fokos szobában már jól érezhetik magukat.
- Ciklámen virágzás után
A ciklámen a virágzás után nyugalmi állapotba kerül. (Úgy tűnhet ilyenkor, hogy a növény haldoklik, mert a levelek megsárgulnak és leesnek.) Néhány hónapon belül újra életre kel, csak tartsd magad az eddig megszokott igényeihez – az öntözés mértékét ilyenkor visszaveheted, ebben az állapotban kevesebb vízre van szüksége. A tápoldatozást, mint a legtöbb növénynél ilyenkor ritkább alkalmakra hagyd. Helyezd hűvösebb, árnyékos helyre. Ha szeretnéd, pár metszéssel megszabadíthatod az elhalt részektől.
- Virágzás előtti teendők
A nyugalmi időszak után térj vissza a megszokott igényeihez. Onnan tudod, hogy segíted a regenerálódást, hogy újabb levelek jelennek meg rajta és újra kizöldül a növény. Ilyenkor érdemes átültetned is, később, a virágzás ideje alatt ez túl nagy stressz lehet neki.
- Mit tegyünk, ha nem nyílnak a bimbók?
Ha biztosan betartod a fentebb leírt igényeket, a megfelelő vízigényt, hőmérsékletet és fénymennnyiséget és még a bimbók is megjelentek a növényen, akkor általában jó úton haladsz egy egészséges növény neveléséhez. Azonban előfordulhat, hogy a bimbók nem nyíltak ki. Ennek a leggyakoribb oka a cikláment megtámadó atka. Lehetséges, hogy szabad szemmel észre sem veszed, pedig ott csoportosulnak a virágbimbók körül. Narancssárga vagy rózsaszín színűek és enyhén átlátszóak. A nőstények a rügyek köré rakják petéiket, és kikelésükkor a lárva bejut a rügyekbe, ahol a szirmokból nedvet szívogatva táplálkozik. A fertőzött rügyek aztán soha nem nyílnak ki. A legjobb védekezés, ha eltávolítod minél hamarabb a fertőzött részeket!
- Ciklámen gondozása és megerősítése Greenman Floraliával
A Greenman Agroval szerzett számos pozitív visszajelzés után mostanra elérhető a Greenman Floraliaoldalunkon, amely elősegíti a virágok egészséges, dús növekedését és magával hozza a színek felélénkülését és a gazdag virágzást, valamint a gyökerek megerősödését és fejlődését. Vásárlói tapasztalatok alapján a Greenman Floralia hatására nyoma sincs a betegségnek, a növények gyönyörűek, zöldek és egészségesek. További vélemények, tapasztalatok itt olvashatók.
A Greenman Floraliával történő kezelés az alábbiakban segít már egészen palánta kortól:
– Elősegíti a virágzást
– Megerősíti a növény immunrendszerét a jótékony baktériumok segítségével
– Biztosítja a levelek mélyzöld színét
– Feljavítja a talaj minőségét
– Folyamatos tápanyagot biztosít
– Megerősíti a virág gyökerét és hajtásait
Mellékhatások nélküli, nem toxikus, biológiailag teljesen lebomló öko termék.
Rendszeres használatával a Greenman Floralia segíti és stabilizálja az adott környezetben élő hasznos mikrobák tevékenységét és ezáltal virágaid újra életre kelnek, megerősödnek. - Teleltetés
Miután bevitted a növényt a szabadból, helyezd el egy hűvös, legfeljebb 20 °C-os szobában. Néhány naponta adj neki vizet, de lehetőleg alulról öntözd, mert ezt sokkal jobban kedveli. Nagyon hálás lesz, ha növeled a környezetében a páratartalmat, például párologtatóval vagy vízzel teli tálkával. Amikor elkezd virágozni, hetente egyszer érdemes tápoldatozni, például a természetes összetevőket tartalmazó Greenman Floraliával, hogy szép és egészséges maradjon. Az elnyílt virágokat és elszáradt leveleket óvatosan, szárral együtt tépd ki, hogy a növény új hajtásokkal és virágokkal tudjon megújulni.
- A ciklámen szaporítása
A ciklámen szaporítása történhet gumók osztásával vagy magról neveléssel.
Amikor átültetésre kerül sor, lehetőséged van arra, hogy a gumókat óvatosan kettévágd. Fontos, hogy a vágási felületeket szórd be faszénporral, ezzel is csökkentve annak az esélyét, hogy rothadás induljon el. A frissen szétvágott darabokat néhány napig hagyd levegőn, hogy a metszés helye kiszáradhasson, mert ha ezek a felületek közvetlenül érintkeznek a földdel, a gumók könnyen tönkremehetnek. Ültetéskor ügyelj arra, hogy a darabokat az eredeti állásuk szerint helyezd el külön cserepekbe. Ha minden jól alakul, a következő virágzási időszakban már gyönyörű virágokkal ajándékoznak meg.Ha magvetéssel szeretnél szaporítani, a növény elnyílt virágai helyén kifejlődő toktermésekből tudsz magokat gyűjteni. Ehhez viszont egy kis segítséget kell nyújtanod a ciklámennek a beporzáshoz. Egy puha ecsettel finoman érintsd meg az egyik virágot, hogy a pollen az ecsetre tapadjon, majd ezzel a virágporral kend meg egy másik virág bibéjét, amely egy kissé kilóg a porzók közül. Ha sikeres volt a beporzás, a szárak spirál alakban visszahajlanak, és a végükön megjelennek a toktermések. Ezekben találhatóak a magok.
A magvetés menete nem bonyolult, de kitartást igényel. Ha szerencséd van, az így nevelt növények akár már egy év alatt is virágba borulhatnak, bár előfordulhat, hogy ennél hosszabb időre van szükségük. Az is benne van a pakliban, hogy az új növények virágszíne eltér majd az anyanövényétől.
- Kártevők és betegségek
-
Ha a virágok lekonyulnak és a levelek pöndörödni kezdenek, az általában vízhiányra utal, ezért ilyenkor érdemes gyakoribb öntözést bevezetni, de a víz mennyiségét ne növeld meg.
-
Ha a szárak megnyúlnak és lazává, elvékonyodottá válnak, az annak a jele, hogy túl sok vizet kapott a növény, így érdemes ritkítani az öntözések számát.
-
Amennyiben a túlöntözés miatt a gumó rothadásnak indul, sajnos a növény már nem menthető meg.
-
Ha a levelek virágzás közben elsárgulnak és hullani kezdenek, az általában azt jelenti, hogy túl meleg és száraz a levegő a növény számára, ezért célszerű hűvösebb helyre tenni és növelni a környezet páratartalmát.
-
Amikor az új hajtások és virágok kisebbek a megszokottnál, az tápanyaghiányra utalhat, ilyenkor heti egy alkalommal Greenman Floralia készítményt érdemes kijuttatni 10%-os töménységben.
-
Száraz, barnás foltok a levelek szélén vagy felületén akkor jelenhetnek meg, ha a növény vízzel lepermetezve napfényre kerül, ezért ezt mindenképp kerüld el.
-
Szürkés elszíneződés, fonnyadó szárak és barnuló foltok esetén a cikláment valószínűleg a szürkepenész nevű gombabetegség támadta meg, ami sajnos nem gyógyítható, ilyenkor a növényt el kell távolítani.
-
A cikláment gyakran megtámadhatják levéltetvek és más kártevők is, ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd a friss hajtásokat és a levelek fonákját.
-
Ha kártevőt észlelsz, a növényt óvatosan mosd le langyos, enyhén mosogatószeres vízzel, ügyelve arra, hogy ne sértsd meg a leveleket.