Sziklakert építése házilag
blog

Sziklakert építése házilag: Tippek és trükkök

Hálás dolog sziklakerti növényeket nevelni, mert szívósak, mutatósak és meglehetősen változatosak. Sziklakertet otthon is könnyen építhetünk, csak pár fontos szempontot érdemes figyelembe vennünk. Ezeket gyűjtöttük össze!

A tervezés legfontosabb szempontjai

A sziklakert építésénél érdemes figyelembe venni már a kezdeteknél a helyszínt: nem mindegy ugyanis, melyik égtáj felé fog majd nézni. A legtöbb sziklakerti növény a déli, délkeleti fekvést kedveli, ezért ezt mindenképp biztosítsuk számukra. Legtöbbször ez egyébként egy naposabb helyet jelent a kertben. Nem mindegy a sziklakert formája sem: sokan lejtőre építik vagy úgy alakítják ki eleve, hogy lejtős elrendezése legyen. Ez azért fontos, mert a sziklakerti növények nagyon nehezen viselik a pangó vizet. Csakis akkor képesek túlélni, egészségesen növekedni, ha biztosítjuk számukra a jó vízelvezetést és a megfelelő mennyiségű fényt.

Sziklakert építése házilag

Miből építsem a sziklakertet házilag?

Nevéből adódóan könnyen kitalálható, hogy a sziklakert építéséhez szükségünk lesz kisebb-nagyobb kavicsokra, kövekre, szikladarabokra (ezek lehetnek mészkőből, gránitból, homokkőből például). A méretkülönbségek nem csak az építés könnyítését szolgálják, hanem változatosabb élőhelyet is teremtenek a növények számára. Ezen kívül tápanyagdús földre, kis homokra lesz szükségünk.

  • A kiválasztott helyet ássuk fel és távolítsunk el mindenféle gyomot, nem kívánatos növényi részt. A földet ezután egyengessük el. A talajt egyébként érdemes kb. 15-20 cm mélyen érdemes felásni, hogy alaposan átforgathassuk, ezzel lazítva a talajt a jobb vízelvezetés érdekében.
  • Miután ez megtörtént, a felásott részt érdemes megtölteni kisebb kavicsokkal, földhöz kevert homokkal, mely szintén a vízelvezetést szolgálja.
  • Ezután jöhetnek a nagyobb kövek!
  • A kövek mellett, közé adagoljuk folyamatosan a homokkal kevert földet.
  • A kövek egymásra pakolásával a nagyobbaktól haladjunk a kisebbek felé.
  • Miután elkészültünk a sziklakert kialakításával, már ültethetjük is be a kertészetekben sokszor csoportosan kapható sziklakerti növény-féléket!
  • Forma tekintetében gyakori az ovális vagy négyzetes elrendezés, de igazából teljesen kötetlen, a lényeg, hogy öntözéskor mindenhova egyenletesen jusson majd víz, a növényeket egyenletesen érje fény és egyenletesen, mindenhonnan kellő mértékben távozhasson a feleslegesen víz.
  • Tipp: érdemes lépcsőzetes elrendezésben gondolkodnunk a sziklakert építése során, így kisebb az esélye a leomlásnak, az építményünk stabilabb lesz!
Sziklakert építése házilag

Milyen növényeket válasszak?

Mivel a sziklakerti növények többnyire szívós félék, így kezdőként is bátran kísérletezhetsz formákkal, színekkel fajtánként. Sokféle pozsgás növény megél itt, nem beszélve a népszerű kövirózsákról, melyeknek szintén számtalan formája ismert. Emellett igen népszerűek a rengeteg színben elérhető évelő növények is. Sokféle kúszónövény típus is van közöttük, mely ha igen jól érzi magát, könnyen túlnő a neki szánt helyen. Ebben az esetben metszéssel kordában tarthatjuk. Ugyanígy számítsunk rá, hogy a többi sziklakerti növény is, ha jól érzi magát, majd oldalirányba fog terjeszkedni, így biztosítanunk kell a kellő mértékű helyet mindannyiuk számára.

Fontos: Annak ellenére, hogy szeretik a jó vízelvezetést, sosem szabad hagynunk, hogy teljesen kiszáradjanak! Ez főleg az aszályosabb időszakban jelenthet körültekintőbb öntözést! Készítményeink közül ajánljuk a Greenman Agrót öntözéshez, mely segít a megfelelő tápanyagfelvételben, ültetéshez pedig a Greenman AlgiCell és Greenman AlgiNova készítményeket ajánljuk.

A legnépszerűbb: a kövirózsa

A kövirózsa nemcsak mutatós, hanem még gyógyhatása is van, hasonlóan az aloe verához. Ez a pozsgás évelő oldalra, párnaszerűen terjeszkedő növény, leveleinek formája lehet tompa vagy hegyes és többféle színben is pompázhat, mint például zöld, vöröses-zöld vagy épp kékes-szürkés. Ha jól érzi magát, virágot is hoz, ilyenkor a levelek közül emelkedik ki a szár, melynek csúcsán megjelenik a hosszan virágzó kis “virágcsokor”. A virág lehet fehér, rózsaszín, piros vagy akár sárga is. Elvirágzás után ezt vágjuk le tőből, jövőre újra virágzik majd.

Sziklakert építése házilag

Egyébként körülmények terén azt szereti, amit a legtöbb sziklakerti növény: a jó vízelvezetésű környezetet, a napfényes terepet, de azért az időnkénti körültekintő locsolást!

Ez is érdekelhet

Vélemény, hozzászólás?