Rózsa betegségei
blog

A rózsa betegségei és kártevői – Képekkel

A rózsák sokféle betegségre hajlamosak, de leggyakrabban gombák és kártevők okozzák a legtöbb problémát. Ismerd meg valamennyiüket, hogy tehess ellenük!

A rózsa betegségei esetén a megelőzéshez kulcsfontosságú a rendszeres, körültekintő metszés és az elhalt, beteg részek eltávolítása, megsemmisítése. Érdemes egyébként már az ültetésnél gondolni arra is, hogy olyan helyet válasszunk a számára, ahol jó a légmozgás, félárnyékos és a föld is nedvesen tartható, de jó vízelvezetésű. Így a legtöbb problémát akár jó eséllyel meg is előzhetjük!

Fekete foltosság

A fekete foltosság tünetei között szerepel a kisebb fekete foltok megjelenése a leveleken. A betegség előrehaladtával a levelek elsárgulnak majd lehullanak. A megjelenésre főleg az esősebb, párásabb időszakokban lehet számolni. Gyakran a lehullott, beteg levelekről terjed át a rózsa alsó majd felső részeire. Épp ezért az egyik legjobb védekezés ellene, ha a fertőzött leveleket minél hamarabb eltávolítjuk. Ezen kívül rózsabokrunkat metszük úgy, hogy a lehető legjobb légmozgás legyen a levelek között.

Lisztharmat

A lisztharmat megjelenése a rózsabokron teljesen hasonló ahhoz, ahogyan a többi növényen találkozhatunk vele: jellegzetes, fehér, porszerű réteg keletkezik a leveleken, mely átterjedhet a szárakra, rügyekre is. Kezeletlenül a virágok mennyiségére komoly hatással lehet. A megelőzés érdekében szintén ügyeljünk a levelek megfelelő szellőzésére és már az első megjelenésnél távolítsuk el a fertőzött leveleket.

Szürkepenész (botrítisz)

A szürkepenész a lisztharmat mellett az egyik leggyakoribb betegsége rózsabokrunknak. Szintén nagyobb eséllyel hajlamosak rá azok a bokrok, melyeket nem metszenek rendszeresen így a párás, esős időben a levelek között könnyebben terjed az ezt okozó penészgomba. A botrítisz hajlamos megtámadni a virágbimbókat is, mely így sokszor nem is nyílik ki, így zárt állapotban el is hal. Amennyiben mégis kinyílik, a virágokat szintén penész borítja majd.

Rozsdabetegség

Amennyiben a foltok barnás-vörösek, esetleg narancssárgák a leveleken, a foltosodásért rozsdabetegség is felelhet. Igyekezzünk már az első jeleknél közbelépni szintén a fertőzött részek eltávolításával!

Mozaikvírus

A levél zöldes-sárgás, mozaik forma elszíneződése vírus jelenlétét jelzi. A betegség előrehaladtával a levél deformálódhat. A növény visszamaradhat a fejlődésben sok esetben, a virágokból is egyre kevesebb nőhet, majd el is maradhatnak. Igazán súlyos esetben a rózsabokor képes teljesen elszáradni. Ezt a betegséget gyakran kártevő terjeszti, így érdemes az ellenük való védekezésre is ügyelni, ha rózsabokrot nevelünk!

A rózsák immunerősítésére ajánlott, valamint a teljes növényzet és gyökérzetének megerősítése érdekében használandó a Greenman Floralia.

Mire jó a Floralia?

  • Elősegíti a virágzást
  • Megerősíti a növény immunrendszerét a jótékony baktériumok segítségével
  • Biztosítja a levelek mélyzöld színét
  • Feljavítja a talaj minőségét
  • Folyamatos tápanyagot biztosít
  • Megerősíti a virág gyökerét és hajtásait

Greenman Floralia

A rózsa gyakori kártevői

Levélsodró rózsadarázs

A rózsadarázs jelenléte a leveleken látszik a legfeltűnőbben, melyek cső alakban csavarodnak össze, elsárgulnak majd idővel le is hullanak. A csavarodás az állat lárváinak köszönhető, akik itt fejlődnek és eszegetik a leveleket.

Rózsa kabóca

A leveleken sárgás pöttyök jelennek meg, melyek idővel egyre inkább besűrüsödnek – ez utal a kabóca kártételére. Szintén a lárvák emellett pedig a felnőtt egyedek okozzák a fő problémát, akik a levelek nedveit szívogatják, legyengítve azt.

Rózsakabóca imágó (Fotó: http://bugguide.net/node/view/476329)

Levéltetvek

A levéltetvek, mint sok más növény esetében először a fiatal leveleket és hajtásokat támadja meg. A növény szívogatásával von el tápanyagot és gyengíti meg azt. Amennyiben fertőzöttek, betegségeket is terjeszthetnek. Táplálkozásuk során egy ragacsos anyagot bocsátanak ki, ez a mézharmat, mely jellegezetesen fényessé teszi a környező leveleket.

Levéltetű ellen házilag. Mit tegyünk a levéltetű ellen házilag? Bemutatjuk azokat házi és természetes permetszereket, amelyek segítenek a levéltetvek elleni védekezésben: Növénytársítás, természetes és vegyszermentes permetszerek, szódabikarbóna, csalán és egyéb főzetek.

Szabóméh

Nemcsak a rózsát, hanem például az orgonát is károsítja ez a Magyarországon gyakori kártevő. A levelek szélét rágcsálja, ebből épít magának fészket. Egyébként beporzó is, úgyhogy az itt felsorolt kártevők közül még a legbarátibb.

Ez is érdekelhet

Vélemény, hozzászólás?