Meglehetősen kevés gondozást igénylő, cserépben is, kertben is nevelhető növény, ami viszont hamisíthatatlan őszi hangulatot teremt. A dérbabér (skimmia japonica) egy örökzöld, ami remekül illik például a krizantém mellé.
A skimmiának már a megjelenése is tiszteletet kölcsönöz: fényes levelei, enyhén pirosas bogyói igazi őszt varázsolnak a kertedbe vagy a lakásodba, miközben a tavaszi orgona hangulatát is megidézi. Nagyon kedveli a hunyor, szellőrózsa vagy a krizantém társaságát.
A Japán dérbabér Kelet-Ázsiából származik, eredeti élőhelyén az árnyékos, hűvös, csapadékosabb helyeket kedveli – elsősorban Japánban, Taiwanon, a Kuril- és a Rjúkjú-szigeteken őshonos. Magassága elérheti akár a 150 centimétert is és csoportosan érdemes ültetni. Ráérősen növekszik, viszont kifejlett korától kezdve szinte kipusztíthatatlan. Kicsi kertekben, teraszon, balkonládákban is nagyon jól mutat, ráadásul még a mínusz 15 fokot is túléli! Áprilisban és májusban apró fehér vagy rózsaszínes virágokat hoz, illatuk miatt igen közkedvelt.
Ültetése
A dérbabért bármikor ültetheted, kivéve persze, ha a talaj fagyott vagy extrém mértékben száraz. Jó nagy lyukat áss ki, hogy elférjen benne a gyökérlabdája.
A dérbabér inkább a félárnyék híve, ilyen helyet keress kertedben vagy szobádban. Ültetését követően, mint a legtöbb virág, sok locsolást igényel, de hamarosan meghálálja. Különösen arra figyelj, hogy a gyökérlabdája ne száradjon ki. Ha cserépben indítod útjára, ne felejtsd tápoldattal segíteni a növekedését. Ültetheted cserjeként, de ajánlott csoportosan, sövényként is ültetni. Ha egy-egy növényt nevelsz, akkor 1,5 távolságot tarts közöttük, így a növények önállóan is megfelelő formában és méretben zavartalanul növekedhetnek.
A dérbabér gondozása
A túlságosan sok napsütés nem a kedvence, ezért érdemes félárnyékba ültetned. Télen óvatosan öntözd még a lakásban is, ne tocsogjon a vízben a gyökérlabdája. Tavasz végén érdemes átültetni tápanyagban gazdag virágföldbe és természetesen rendszeresen (kéthetente) tápoldatozni. A föld lehetőleg enyhén savas legyen (pH érték 4,8 és 5,2 között alakuljon). Amennyiben a közelébe más növényeket is ültetnél, hasonló igényűek még a rododendron és a hanga is. Túlságosan lúgos talaj esetén ügyeljünk rá, hogy valamivel egyenlítsük ki a savasságot, például kávézaccal, de számtalan mód van még erre!
Tavasszal meg kell metszeni és eltávolítani a betegeskedő, elhalt részeket és a nem kívánt hajtásokat! Amennyiben egészséges növényről beszélünk, akkor elegendő, ha csak alakító metszést végzünk!
A dérbabér betegségei
A dérbabér jellemző betegsége, hogy levelei sárgállni kezdenek: ennek oka lehet a túlzottan erős napsugárzás, vagy a víz magas mészkőtartalma. Ezesetben azonnal kezelned kell a növényt.
Dérbabér szaporítása
A legegyszerűbb módszer a dugványozás, és az ősz a legideálisabb időszak ehhez. Bár magról is szaporítható, de ez nehezebb feladat. A magok csak akkor csíráznak ki, ha fagyhatás éri őket, ezért tél előtt tegyük ki őket a szabadba, mielőtt elvetnénk őket.
Mérgező-e a dérbabér?
Igen, piros gyümölcsének nagy mennyiségben történő fogyasztása akár szívleállást is okozhat.
Mi okozhatja a dérbabér a leveleinek sárgulását?
Előfordulhat, hogy a japán dérbabér levelei hirtelen sárgulni kezdenek. Ennek többféle oka lehet: egyrészt érzékeny a szárazságra és a túl sok napfényre. Ebben az esetben sárga foltok jelennek meg a leveleken. Ilyen esetben próbáljuk meg árnyékolni, mert nagyon megviselheti az efféle körülmény! A levelek sárgulásának viszont másik oka a nem megfelelő talajösszetétel is lehet. Amennyiben túl lúgos vagy meszes a talaj, akkor nem tudja majd megfelelő mértékben felvenni a tápanyagokat a földből. Próbáljuk meg kiegyenlíteni a talaj értékét és ellenőrizzük folyamatosan kertészetekben kapható pH-szint mérő segítségével! Ezen kívül okozhatja a problémát még vas-, magnézium- és nitrogénhiány is. A tápanyagok egyenletes utánpótlásával viszont ez a gond ritkábban fordul elő.
Hogyan segíthetjük a dérbabér tápanyagellátását?
A növények tápanyagellátását szolgáló vagy a talajok tápanyagszolgáltató képességét, termőképességét befolyásoló készítmények ideálisak erre a célra. A Greenman Floralia amellett, hogy nagymértékben növeli a talaj termékenységét, képes a legkülönfélébb talajok és dísznövények biológiai, kémiai és fizikai állapotának javítására. Visszaállítja a talaj mikroflóráját, biztosítja a megfelelő számban a jótékony baktériumok jelenlétét, ezáltal a kezelt terület visszaszerzi vitalitását és biológiai aktivitását.