Kertben, de akár lakásban nevelt növényeknél is előfordulhatnak ezek az apró, nagy számban, ún. telepekben élő rovarok. Tavasszal találkozhatsz velük először és elég kellemetlen vendégek lehetnek, hiszen a növény zsengébb leveleken élősködnek, azok belső nedveivel táplálkoznak, gyakran súlyos kárt okozva. De milyen környezetbarát megoldásokkal védekezhetünk a levéltetű ellen házilag?
Milyen módszereket vethetünk be?
- Növénytársítás és átgondolt ültetés
- Vegyszermentes, bio lemosó permetezés
- Szódabikarbóna
- Illóolajok
- Fokhagyma
- Csalán
- Sárga színcsapda
Kis méretük ellenére fontos szerep jut nekik a kert táplálékláncában, ezért lehetőleg csak akkor védekezzünk növényvédőszerekkel ellenük, ha kártékony fajokat találunk, amelyek veszélyeztetik a növényeinket. A baj igazán akkor kezdődik, mikor engedünk a túlszaporodásuknak. A tetű telepek képesek beborítani egészen nagy felületeket is a növényen. Táplálkozásuk nemcsak közvetlenül károsítja a növényt, hanem növényi vírust is terjeszthetnek, vándorlásukkal, szaporulatukkal könnyen megfertőzve más, környező növényeket is. A kertünk szélére ültethető csalán, zsurló, turbolya, rebarbara, zeller vagy kakukkfű, mert ezekből remek bio permetlevek készíthetőek.
Első lépés: növénytársítás és átgondolt ültetés
Már az ültetésnél védekezhetünk ellenük: vannak bizonyos növényfajok, melyek távol tartják a bandát, így haszon- és dísznövényeid mellé ültetve meglehetősen hasznos társak lehetnek. Ilyen például a levendula, az oregánó, a napraforgó, a körömvirág és még a fokhagyma is. Természetes permetszerek: Mikor és hogyan? A tavasz érkeztével ha tehetjük, igyekezzünk először természetes levéltetű elleni házi módszereket és bio-rovarölő szereket használni kertünkben.
Vegyszermentes, bio lemosó permetezés levéltetű ellen
A Greenman Agro mikrobiológiai készítmény kultúrnövényhez alkalmazható speciális probiotikus termésnövelő készítmény, amely javítja a talaj minőségét, növeli a talajélet aktivitását, támogatja a humuszképződést és rendszeresen alkalmazva megerősíti a növény immunrendszerét, mely által az ellenállóbbá válik a különféle környezeti hatásokkal szemben. Bio kertészetek, Bio növénytermesztés esetén is hatékonyan alkalmazható. A szervezeti szilárdság növekedése miatt sokféle szúró-szívó kártevő ellen is pozitív a tapasztalat, tehát levéltetű ellen alkalmazható természetes módszer, ezért javasoljuk tavaszi lemosó permetezésekhez is akár önállóan, vagy hagyományos kezelés kiegészítésére. A készítményben található jótékony baktériumkultúra erősíti a növény immunrendszerét, szervezeti szilárdságát, stressztűrő képességét, ellenállóbbá teszi a növényeket akár gombás fertőzésekkel szemben.
- Tavaszi / őszi lemosó permetezések elengedhetetlen kelléke
- Bio kertészetek, Bio növénytermesztés esetén is hatékonyan alkalmazható
- A talajszerkezet javulása kedvezőbb vízgazdálkodást és kevesebb talajmunkát eredményez
- A talaj megőrzi a tápanyagokat, képessé válik szerves anyagok lebontására és értékes anyagokká alakítására
- Termésnövelés biológiai úton
- Sokféle szúró-szívó kártevő ellen is pozitív a tapasztalat
Lemosó, áztató permetezéshez: 1:15-20 arányban Greenman Agro-val. Töltsön 1 liter Greenman Agro-t a tartályba, majd állítsa a szabályozót „C„ vagy „D” állásba, így a tartály 20 vagy 15 liter víz felhasználásával fog kiürülni.
Szódabikarbóna
A szódabikarbóna számos esetben hasznos a háztartásban, nincs ez másképp a levéltetű elleni küzdelemben sem:
- elkeverünk 0,5 l vízben 2 evőkanál szódabikarbónát,
- 2 evőkanál cukrot,
- 2 evőkanál ecetet,
- 2 evőkanál mosogatószert vagy szappant és már be is vethetjük a kártevők ellen.
Illóolajok
Illóolajokat is bevethetsz ellenük, mint pl. a levendulát vagy borsmentát. Néhány cseppet vízbe keverve permetezz a növényre. Meg nem öli őket, de legalább távol tartja. Fokhagyma A fokhagymát oldat formájában sem szeretik:
- 1 liter vízhez keverj kb. 100 g zúzott fokhagymát
- hagyd állni pár órát, forrald fel, hagyd kihűlni és már permetezheted is!
Csalán
A csalán az egyik leggyakrabban emlegetett zöld alternatíva ellenük. Több recept is létezik a felhasználására, de a lényeg: szintén vízzel leforrázva, nem túlságosan tömény arányban, hagyjuk állni egy napig és már permetezhetjük is.
Imádják a sárgát: Védekezzünk színcsapdával
Biztosan te is észrevetted már, hogy szabadban töltött percek alatt sárga ruhádon megjelennek ezek az apró élőlények – imádják ezt a színt, te pedig ezt könnyen ki is használhatod. Léteznek már ellenük sárga, ragacsos felületű ún. színcsapdák. Annál a növénynél, ahol felmerül a gyanú a tetvekre, helyezz ki egy ilyet. Ha a közelben vannak tetvek, garantáltan fogsz is vele párat.
Néhány ismertebb levéltetű faj:
- A zöld levéltetű (Macrosiphum rosae) a rózsákat támadja meg, ezért rózsalevéltetűnek is nevezik. Színezete általában zöld, bőre majdnem átlátszó. A színeltérések bizonyos mértékig a zöld levéltetű testnedvének színétől függnek. Csápjai, a testével majdnem egyforma hosszúak, és hátrafelé nyúlnak el a test fölött.
- A leggyakoribb pajzstetű faj a leandereken az oleander pajzstetű – nevét is a leander latin nevéből kapta, szerencsére könnyű védekezni ellenük.
- A fekete cseresznye-levéltetű a világon mindenfelé megtalálható, a cseresznye– és meggyfák leveleit és hajtásait szívja.
- A lisztes káposzta-levéltetű az egész világon a keresztesvirágúakat lepi el (ide tartozik a káposzta is).
Gyümölcsfák védelme
A céklán, cseresznyefákon, cukorrépán és takarmányrépa leveleinek fonákján a fekete levéltetvek fordulnak elő. Az őszibarackfákon, a szilva-és diófákon, a rózsabokrokon, a káposzta levelein és a gabonaféléken zöld levéltetvek szaporodnak el. Az ökológiai gazdálkodás növényvédelmében, így a levéltetvek elleni bio védekezésben is felértékelődnek a kártételt megelőző eljárások, tehát ugyanúgy a helyes növénytársítás, vegyszermentes lemosó permetezés is megoldást nyújthat.