A cikász pálma impozáns külsejének és könnyű nevelhetőségének köszönhetően nyeri el sok hobbikertész szívét. Érdekessége, hogy még az ősidőkből maradt fent és él továbbra is gondtalanul nemcsak őshazájában, Délkelet-Ázsiában és Japánban, hanem szerte a világon dísznövényként. Japánban és Kínában a cikászpálmát a jólét és a hosszú élet jelképének tartják.

A cikász pálma vaskos, pikkelyes törzzsel rendelkezik, eredeti élőhelyén, ideális körülmények között akár három méter magasságig is megnő. A mi éghajlatunkon jellemzően inkább egy-két méteresre nő csak meg. Bár számolnunk kell kifejlett méretével, ha belekezdünk a nevelésébe – hogy a megfelelő teret biztosítsuk számára – tudnunk kell, hogy ez a pálmafajta nagyon lassan növekszik, évek, mire eléri az átlagos magasságát
A vaskos törzsön párosan szárnyalt levelek helyezkednek el, melyek hosszúsága elérheti akár a két métert is. A levelek széle sok pálmára jellemzően éles, helyes. A növekedés során az alsóbb levelektől fokozatosan megszabadul, míg a fiatal levelek először pöndörödve nőnek.
Habár virágot is hoz, azért ez a mi éghajlatunkon, pláne szobai körülmények között nem igazán jellemző.
A cikász pálma igényei
Meglehetősen egyszerű a nevelése, leginkább azokat a körülményeket kedveli, melyek a pálmákra általában jellemzőek.
Fényigény
A cikász pálma sok közvetett fényt igényel. Ha szobában neveled, olyan helyen tedd ezt, ahol sok fényt kap ugyan, de ne érje közvetlen napsugárzás, mert az megperzselheti a leveleket. Kertben félárnyékos helyet válasszunk számára.
Hőmérséklet
Ez a növény melegkedvelő, és a legjobban 15-25 °C közötti hőmérsékleten érzi magát. Óvnunk kell a hirtelen hőingadozásoktól, így a fűtéstől és a huzattól is!
Talajtípus és cserép
A cikász pálma jó vízelvezetésű, laza talajt igényel, mint nagyon sok más pálmafajta. Ha tömörödésre hajlamos a földje, akkor keverhetünk hozzá homokot vagy perlitet a jobb vízelvezetés érdekében. A növekedésével fokozatosan cseréljük alatta a földet egy-másfél évente és folyamatosan növeljük a cserép méretét is, hogy a gyökerek kényelmesen elférjenek a jó vízelvezetés mellett.

Öntözés
A cikász pálma vízigénye mérsékelt, jó, ha a talaj mindig egy kissé enyhén nedves, de sose álljon a gyökérzet huzamosabb ideig vízben!
Tipp: Az erős gyökérzet és megfelelő talaj kialakításához Greenman Agro készítményünket ajánljuk!
Metszés
Nem igényel gyakori metszést, csak az elhalt, elszáradt vagy sérült leveleket távolítsuk el! Ahogy mondtuk, meglehetősen lassan növekszik, így minden “alakítónak” szánt metszéssel lassítjuk ezt a folyamatot. A metszést mindig tiszta, éles metszőollóval végezzük, hogy elkerüljük a fertőzéseket.
Szaporítás
A cikász pálmát leggyakrabban sarjak leválasztásával szaporítják. Az új sarjakat tavasszal vagy nyáron, amikor a növény aktívan növekszik, válasszuk le az anyanövényről. Az új növényeket ültessük jó vízelvezetésű talajba, és tartsuk nedvesen, amíg meg nem gyökereznek vagy gyökereztessük egy pohár vízben.

Hogyan ösztönözzük a cikász pálma új hajtásainak növekedését?
A cikász pálma lassú növekedésű növény, és gyakran előfordul, hogy egy szezonban csak néhány új levél fejlődik ki. Ha szeretnéd elősegíteni az új hajtások megjelenését, biztosíts a növény számára elegendő fényt, tápanyagot és megfelelő hőmérsékletet. A tavaszi és nyári időszakban használj kiegyensúlyozott tápoldatot, amely támogatja a levélfejlődést. Ha a növény környezeti igényeit megfelelően kielégíted, mellé pedig egy mikrobiológiai készítménnyel erősíted őt, egészséges, élénkzöld levelekkel fogja ezt meghálálni.
A cikász pálma betegségei és kártevői
Bár a cikász pálma (más néven japán pálma) rendkívül ellenálló növény, bizonyos környezeti tényezők hatására érzékennyé válhat a betegségekre és kártevőkre. A túlzott öntözés gyökérrothadást okozhat, míg a túl száraz levegő a levélszélek barnulásához vezethet. A cikász pálma egyik leggyakoribb kártevője a pajzstetű, amely apró, barna foltok formájában jelenik meg a leveleken, valamint a takácsatkák, amelyek finom szövedéket hagyhatnak maguk után. A megelőzés érdekében érdemes rendszeresen ellenőrizni a növényt, és természetes megoldásokkal, például Greenman Agro mikrobiológiai készítménnyel erősíteni a növény védekezőképességét, amely támogatja a cikász pálma egészséges fejlődését és ellenállóképességét.
Greenman Agro
Kiszerelés: 1 liter
Ezt a terméket újrahasznosított flakonba csomagoljuk.
A cikász pálma és az ősi múlt
A cikász pálma nemcsak látványos megjelenésével, hanem különleges történetével is kiemelkedik a növényvilágban. Ez a növénycsoport több mint 200 millió évvel ezelőtt jelent meg, és a dinoszauruszok korában is elterjedt volt. A cikászfélék az ősi növénytakaró fontos részei voltak a mezozoikumban, amikor a hatalmas növényevő hüllők számára táplálékul szolgálhattak.
Annak ellenére, hogy pálmaszerű megjelenésük miatt sokan tévesen a pálmafélékhez sorolják őket, a cikászpálmák valójában a nyitvatermők közé tartoznak, így közelebbi rokonságban állnak a fenyőkkel, mint a valódi pálmákkal. Az évmilliók során szinte változatlan formában maradtak fenn, ami különleges alkalmazkodóképességükről tanúskodik. Szívós szerkezetük és lassú növekedésük lehetővé tette, hogy túléljék az éghajlatváltozásokat és a földtörténeti korszakok nagy átalakulásait.
A cikászpálma ma már dísznövényként népszerű a világ számos pontján, különösen a mediterrán és szubtrópusi éghajlatú területeken. Különleges, ősi megjelenésével egyedülálló hangulatot ad bármely kertnek vagy otthonnak, miközben a földtörténeti múlt egy darabját idézi meg.