A növénytársítás előnyeiről kertedben már sokat beszéltünk, de mi a helyzet beltérben? Van-e értelme csoportokba rendezni dísznövényeinket?
Többségünknek általában 1-2 szobanövénynél azért több van otthon – és általában az esztétika mellett leginkább a fénymennyiség mértéke határozza meg, mely növényeket hova helyezünk a lakásban.
Olyan értelemben persze nem hozhatunk létre növénytársítást a szobában, mint amilyen hatékonyan meg tudjuk ezt tenni a kertben, de mégis van pár szempont, ami alapján érdemes őket “csapatokba rendeznünk”. Ez pedig nem más, mint a szükségletek, ami egy rakás szempont lehet:
Fényigény:
Vegyük figyelembe ennél az árnyék igényét is! Nem minden szobanövény igényel ugyanakkora mennyiségű fényt – valamelyik kifejezetten odavan az árnyékosabb helyekért. Ezen kívül tegyünk különbséget a közvetlen és közvetett fény között is – ebben is sokfélék lehetnek.
Páratartalom:
Például a trópusi növények szeretik a nedvességet, a pozsgás növények már kevésbé. Könnyen pusztulásnak indul az, amelyik igényei ellenére túl sokat kap ebből, ezt mindenképp vedd figyelembe!
Hőfok:
A hidegre érzékeny növények elég valószínű, hogy nem szeretik a huzatos téli ablakpárkányt; a hőérzékeny növényeket viszont távol kell tartani a fűtőtestektől!
Öntözés:
Az öntözés az egyik legkritikusabb pont, amit sokan elrontanak a téli időszakban. Ha te is sokszor beleszaladsz ebbe a problémába, akkor ha más szempont szerint nem is, de ez alapján érdemes csoportosítanod növényeidet – több és gyérebb vízigény szerint.
Állatbarát növények:
Négylábú családtag esetén biztos tudod, hogy rengeteg beltéri növény veszélyes az állatokra. A mérgező növényeket érdemes egy számukra nem hozzáférhető helyen tartanod!