A banánfa neve megtévesztő lehet, nem klasszikus fáról van szó, nagyra nő ugyan, viszont szára inkább hasonlít a lágy szárú növényekére. Számos fajtája létezik, ezek közül jó pár nevelhető már lakásban is. Mutatós, izgalmas növény, amennyiben biztosítani tudjuk számára a megfelelő körülményeket.
A legtöbb banánfa meleg éghajlaton nő a legjobban, de vannak közöttük olyanok, akik hidegebb környezetben, például a mi mérsékelt éghajlatunkon is jól érzik magukat. Egyébként a legjobban inkább 20-25 Celsius fok között fejlődnek, ami teljesen ideális lehet itthon is, viszont érzékeny növények, ezért is főleg lakásba ajánlott, ahol védve van a szélsőséges időjárási körülményektől és betegségektől. (Télen is szüksége van a legalább 15 Celsius fokra.) A maga 2-2,5 méteres magasságával sajnos nem minden lakásba ideális növény – muszáj tágas teret találnunk neki a megfelelő növekedéshez. Körülbelül négy évesen hozhat először virágot, termést ritkábban, de ezek elég kicsik is maradnak, fogyasztásra alkalmatlanok. Virágai elég mutatósak, bár ritkán jelennek meg.
Banánfa fényigénye
A banánfa él-hal a sok napfényért, legalább hat órát biztosítanunk kell neki a közvetlen napfényt. Ha erre nincs lehetőségünk a lakásban, akkor nem ajánlott nevelni. Vannak bizonyos fajták, melyek félárnyékban is jól érzik magukat, erről érdemes érdeklődni a kertészetekben. A leggyakrabban kapható fajták:
- Törpe banán
- Abesszin banán
Vízigény és párásítás
Imádja a vizet. Előfordulhat, hogy naponta kell öntöznünk, főleg a legmelegebb hónapokban. Ne áztassuk el, de tartsuk fent a talaj nedvességtartalmát. A legjobb, ha erre lágy vízet használunk, ha lehetőségünk van rá, gyűjtsünk esővizet. Sose legyen azonban ez túl hideg, legalább 15 Celsius fokos vízzel öntözzük. A gyökérrothadást egy jó vízelvezető talajjal kerülhetjük el. Emellett a levélbarnulás mutatja még nekünk, hogy nem megfelelő a nedvességtartalom – mind a talajban, mind pedig a légkörben.
Mivel trópusi növény, inkább a párás közeget szereti. Amennyiben a lakás jellemzően száraz és hűvösebb, nem fogja magát jól érezni. A párát biztosíthatjuk egyébként a szokásos párásító módszerekkel, mint a rendszeres vízpermet a leveleken vagy télen a fűtőtestre helyezett párásító. Télen vegyünk vissza az öntözéséből, épphogy csak legyen nedves a talaj – különben könnyen gyökérrothadás alakulhat ki.
Talaj
A földre is ügyelnünk kell, ennek kifejezetten tápanyagban dúsnak és szerves anyagban gazdagnak kell lennie, ezen kívül pedig jellemzően az enyhén savas talajt szeretik. A gyökereknek kell a hely, így nagy cserépre lesz szükséged, de ez legyen jó vízelvezető.
Banánfa szaporítása
Tőosztással tudjuk szaporítani, mivel nagy növény, nem lesz egyszerű dolgunk, de jellemzően a fiatal sarjhajtásokat szokták leválasztani az anyanövényről. Körülbelül három évente, a növekedés intenzitásától függően szükség lesz az átültetésre is.
Betegségek
Beltérben a leggyakoribb betegsége a helytelen öntözésből fakad és a nem megfelelő talajból. A gyökérrothadás és a levelek barnulása mind az előbbire utal. Amennyiben megáll a növekedésben, hónapokig nem mutat változást, valószínűleg nem érzi jól magát a talajban. Ebben az esetben át kell ültetnünk.
Hogyan erősítsük meg a banánfa gyökérzetét és szerkezetét?
A Greenman Agro amellett, hogy nagymértékben növeli a talaj termékenységét, képes a legkülönfélébb talajok biológiai, kémiai és fizikai állapotának javítására. Visszaállítja a talaj mikroflóráját, biztosítja a megfelelő számban a jótékony baktériumok jelenlétét, ezáltal a kezelt terület visszaszerzi vitalitását és biológiai aktivitását.
Használatának előnyei:
- A talajszerkezet jelentős javítása
- Tápanyag utánpótlás biztosítása
- Humusztartalom növelése
- Erőteljes gyökér- és hajtásképzés
- Immunrendszer/ellenálló képesség erősítés
- Öntözéshez és permetezéshez egyaránt javasolt!