Így ültess árvácskát!
Az árvácska azért különleges, mert akár egész évben virágokkal örvendeztet meg minket, a legtöbb talajtípusban remekül elvan és könnyen szaporítható is!
Árvácska ültetése tavasszal
A magokat tavasszal (márciusban és áprilisban) vagy ősszel (szeptemberben és októberben) kezdjük el csíráztatni. Kiültetni még tavasszal a legjobb őket.
Ültetés menete
Az árvácska magját egy jó tápanyagdús talaj tetejére kell szórnod, majd nagyon vékony réteg földet kell rá tenned. Amikor a magok kicsíráztak és a palánták elértek egy körülbelül 3-4 cm-es magasságot, szedd őket külön és egyenként neveld kisebb cserepekben, hűvösebb fényviszonyok között.
Kiültetés ideje
Amikor eljön az idő a kiültetésre – a magok tasakján ezt jelzik neked, hogy az adott árvácska fajtájának melyik hónap és milyen időjárási körülmény az ideális – , egymástól kb. 20 cm-re, olyan helyre ültesd őket, mely egész évben félárnyékos.
Fontos, hogy a melegebb hónapokban elég sok árnyékra van szükségük! Ültetésre legjobb a tőzegmentes föld
Locsolás
Nincs szüksége jelentős mennyiségű vízre, főleg, ha biztosítod neki a félárnyékos helyet.
Virágzás
A trükk egyszerű: Hosszabb ideig virágoznak, ha mindig megszabadítod a töveket az elhalt virágoktól és rendszeresen tápoldattal látod el a földjét. Nyáron akár 5-6 centiméteresre is visszametszhető, ideális körülmények között és megfelelő tápanyagokkal egy erős növénynek egy hónapnál nem kell több ahhoz, hogy újra kivirágozzon.
Szaporítás – Ültetés magról vagy dugványról
Szaporíthatóak magról vagy egyes fajták dugványokról is. Legjobb, ha egynyári növényként kezeled. Vannak ugyan fajtái, melyek elég szívósak ahhoz, hogy átültetéssel több évig is elél, de a modern hibrideket már a szép virágaik miatt tenyésztették ki, nem pedig a hosszú élettartam érdekében.
Kártevők
Sajnos a levéltetveknek (pl.: gyapjastetű, zöld levéltetű) többféle fajtája szereti az árvácskát ezért kulcsfontosságú, hogy folyamatosan figyeljük a növényeket és közbelépjünk, mielőtt elharapódzik a probléma. Ezen kívül a csigák a friss, fiatal árvácskák leveleivel is táplálkoznak és képesek teljesen le is csupaszítani őket, mely a növény pusztulását okozza.
Gyakori árvácska betegségek:
Gyökérrothadás
- Ha a növény elsárgul és satnya lesz, akkor a betegség hátterében olyan gomba állhat, mely megtámadja a gyökereket, azok rothadását idézve elő. Mindenképp át kell ültetned úgy, hogy megszabadítod a beteg részektől és jobb vízelvezető talajt biztosítasz.
Levélfoltosság
- Számos gomba támadja meg az árvácskák leveleit, barna vagy fekete foltokat hagyva rajtuk, melyek átterjednek a szomszédos növényekre is, hacsak nem lépsz közbe.
Peronoszpóra
- Ez különösen a télen virágzó árvácskákat érinti, melyek hűvösebb, nedvesebb körülmények között nőnek. Először halvány foltok jelennek meg a levelek alsó részén és átterjednek a virágokra, ha nem lépünk közbe hamar. Érdemes minden évben másik talajba ültetned a növényt.
Miért lógnak az árvácska levelei?
A hervadás tünetei megjelenhetnek túl száraz vagy túl nedves életkörülmények között – mindkét esetben változtatnod kell öntözési szokásaidon. Egyes gombás betegségek miatt is előfordulhat, ezért ügyelj a rendszeresn szellőztetésre és csak tiszta szerszámokkal végezd a metszést!
Miért sárgul a levele?
A gyökérrothadás áll leggyakrabban a probléma hátterében. Annak érdekében, hogy megbizonyosodj róla, ásd ki a növényt és nézd át tüzetesen a gyökereket. Ha nem barna, szivacsos, könnyen morzsolható, akkor más lehet a probléma. Lehetséges a rossz tápanyagforrás is. Válts másik márkára vagy bizonyosodj meg róla, hogy valóban árvácskáknak is jó tápanyagot választottál!
Külön greenman floráliát lehet kapni,mert nem találom! Szeretnék egy litert rendelni! Üdv!
Kedves Varga Józsefné,
igen, Greenman Floralia az alábbi oldalon vásárolható különböző kiszerelésekben: https://greenman.hu/product/greenman-floralia/
Köszönjük kedves érdeklődését!
Üdvözlettel,
a Greenman csapata