Minden szépen indult, kicsíráztak, hozták az első hajtásokat, növekedtek, aztán hirtelen egy részük elkezdett összeesni, leveleik lekonyultak és színtelenné váltak. Bár az életerős palánták már javarészt azért pár hete kint a kertben élvezik a szabadságot, még mindig fejtörést okozhat – főleg kezdő kertészként – miért hervadt el egy részük, holott tök ugyanazt csináltad az összessel.
Nincs olyan kertész, aki ne találkozott volna a palántadőlés problémájával – függetlenül attól, hogy kezdőről vagy vérprofiról beszélünk. Szerencsére számtalan jótanács létezik a megakadályozására:
Mi a palántadőlés?
Palántád szára megbarnul, elvékonyodik, idővel pedig el is dől. Ezt több, mikroszkopikus méretű gombafaj elszaporodása okozza a talajban, legnagyobb eséllyel abban az esetben, ha az túl tömör, levegőtlen, savasabb a kelleténél, bennreked a nedvesség és mindezek mellett még a környezet hőmérséklete is magasabb a kelleténél. A legtöbb tanács inkább a megelőzésével, semmint az utólagos kezeléséről szól – kevés esetben élik ugyanis túl:
- Biztosítsd a talaj szellőzését, bármiben is neveled őket! Soha ne legyen teljesen zárt alulról sem!
- Ne öntözd túlságosan gyakran! A magok csírázása előtt a táptalajnak nedvesnek kell maradnia. Amint a palánták megjelentek, nincs szükség állandó nedvességre, nyugodtan megvárhatod, míg a talaj teteje száraz lesz. Legyen megfelelő elvezetés, sose pangjon a víz!
- Megfelelő hőmérséklet fenntartása: Növényfüggő, de kerüld a szélsőségeket! A palánták nagyon könnyen megfáznak, de túl melegben sem érzik jól magukat. Kb. 20-21 Celsius fok az ideális.
- Megfelelő tápanyag: Csakúgy, mint az embereknél, az egészség záloga, ha a jótékony baktériumokat megóvjuk a környezetben. A növénynek is szüksége van az hasznos baktériumokra, amit az igényeinek megfelelő tápanyagdús talajjal biztosíthatunk!
- Ebben segítségedre lesz a Greenman Agro, mely nagy higításban segíti a palánták tápanyagellátását, fejlődését!