Attól nem kell félned, hogy erre rendszeresen szükséged lesz, de azért nem árt pár dolgot tudni róla, hogy ne okozz indokolatlan stresszt szobanövényeidnek.
Mikor érdemes metszeni?
A legtöbb fajtánál késő tél vagy kora tavaszra tehető az aktualitása, mikor elkezdenek téli időszak után “feléledni”. Kivételt képeznek a fás szárúak, melyek többsége akár egész éves odafigyelést igényel. A virágzó fajok esetében fontos, hogy a virágzás befejezése után metszük őket – előtte semmiképp!
A módszer
- Növény fajtájától függően metszőollóra vagy akár sima ollóra lesz szükséged – egy lágyszárút nyugodtan metszhetsz egy egyszerű ollóval. Amennyire lehetőséged van rá, mindig tartsd meg a növény természetes alakját!
- Mindig tiszta eszközökkel dolgozz! A metszés ebben az esetben is sérülést jelent a növény felületén, sokkal jobban kitéve őt betegségeknek.
- Az elhalt és beteg részeket mindenképp távolítsd el.
- Az elhervadt virágot a lehető legközelebb vágd le a szárhoz.
- Fajtától függően metszhetsz azért is, hogy elősegítsd a bokrosodást. Ebben az esetben ugyanaz a szabály, mint kültéri növények esetén.
- Sose távolíts el többet a növény 25 százalékánál!
- Egyes szobanövényeket soha nem szabad metszeni. Ilyen például a közkedvelt orchidea, ahol egyedül az elhalt virágoktól érdemes megszabadítanod a növényt.