A tartós meleggel – ha a hőmérséklet 10-15 Celsius fok felett marad még éjjel is – eljön a paradicsompalánták kiültetésének ideje is. Mivel az egyik legnépszerűbb hobbikertész haszonnövény itthon, gondoltuk érdemes átgondolni, milyen paradicsom betegségekre számíthatunk – mert a legjobb védekezés a megelőzés!
Paradicsom betegségei (képekkel) és kezelésük
Szürkepenész
Talán ezzel találkozol leghamarabb, ha paradicsom palántákat nevelsz. Ő az egyik felelős a palántadőlésért is, ami már egész pici korban megtámadhatja a növényedet. A száron, de gyakran a föld felszínén is megjelenik, jellegzetes, pehely- vagy talán inkább fátyolszerű kinézettel. Nagyon fontos a védekezésben a megelőzés, szellőztessünk gyakran a növény körül és jó minőségű földet vásároljunk!
Fitoftóra
Inkább idősebb növényekre jellemző már, de elég agresszív betegség: a levelek szélein jelenik meg, szürkészöld, barnuló foltokban, melyek kezelés nélkül elég gyorsan terjednek és a levelek halálához vezetnek. A legjobb ebben az esetben is a megelőzés! Ha már problémát okozott, akkor érdemes következő évben más helyet találni paradicsomaidnak, hogy a földben megbújó gombaspóra ne fertőzhesse újra, ezen kívül pedig a rendszeres gyomolás és az elhalt részek eltávolítása a kulcs.
Lisztharmat
Az egyik leggyakoribb betegség, így sokan ismerik a tüneteit: lisztszerű foltokban jelentkezik a növényen, melyek kezeletlenül gyorsan terjednek– akár egyik növényről a másikra. Lelassítja a növekedést, a fertőzött részek könnyen elszáradnak. Ha magas a hőmérséklet, akkor számíthatsz rá igazán. Mondanunk sem kell, itt is az erős immunrendszer támogatása az elsődleges kulcs!
Fontos: Vegyszerek helyett vagy vegyszerek mellett, minden esetben a legjobb megoldás, ha a növény egészséges immunrendszerét és ellenálló képességét támogatjuk! Ellenálló paradicsom termesztése lehetséges vegyszermentesen is, mikrobiológiai készítménnyel. Tudj meg többet:
Fekete foltosság
Az egyik leggyakoribb probléma: A leveleken jelenik meg, idővel átterjedhet a szárakra, majd kezeletlenül a termésre is. Nem nagy, kb. 3 mm-es foltokban jelentkezik, sötét foltokban, sárga körvonallal. A palánta megerősítésével elkerülhetjük.
Szeptória
Apró, kerek, sötét körvonalú foltokban jelenik meg. Egy idő után, kezeletlenül a foltok egyre nagyobbak lesznek, végül összefüggő folttá alakulnak, a levél megsárgul és elszárad – képesek a növény halálát okozni. Mindig a növény felületén jelenik meg, a termésen nem tapasztalhatsz ilyet.
Bronzfoltosság
A leveleken narancssárga foltok jelennek meg, melyek idővel besárgulnak. A növekedés lelassul, a levelek idővel elhalnak. A termést is megtámadja, nemcsak foltokban jelentkezik, hanem torzulásokat is okoz.
Korompenész
Olajbarna foltokban jelenik meg a leveleken, mely idővel besötétedik és belepheti az egész levelet, ami annak elhalását okozza. A levél elszárad, de nem hullik le. A termést egyébként békén hagyja.
Antraknózis
Túlérett paradicsomaidon jelentkezhet, kerek, sokszor besüppedt foltokban. Egy gomba okozza, így a nedves időjárás kedvez neki, ahogyan a homokos talaj is (itt bújik meg télen).
Összességében elmondható, hogy a fenti betegségeket elsődlegesen megelőzni célszerű. A Greenman Agro segítségünkre lehet nem csak a kifejlett növény, hanem a palánta erősítésében is. Biológiai, vegyszermentes készítmény, amely a jótékony baktériumok segítségével erősíti meg a talajt és növényt, így a termés is vegyszermentes marad használata után. Biogazdálkodásokban is elfogadott készítmény.
Fontos! A Greenman Agro készítmény a megelőzésben segít.
Vegyszermentes megelőzés
A Greenman Agro amellett, hogy nagymértékben növeli a talaj termékenységét, képes a legkülönfélébb talajok és növények biológiai, kémiai és fizikai állapotának javítására. Visszaállítja a talaj mikroflóráját, biztosítja a megfelelő számban a jótékony baktériumok jelenlétét, ezáltal a kezelt terület visszaszerzi vitalitását és biológiai aktivitását.
- Bio kertészetek, bio növénytermesztés esetén is hatékonyan alkalmazható