A fű télen nyugalmi állapotba kerül, hogy túlélje a hideg időjárást. A fűfélék, mint sok növény, alkalmazkodtak a hideg időszakokhoz, és az alacsony hőmérséklet hatására anyagcseréjük lelassul. Ekkor a növények nem nőnek aktívan és tápanyagfelvételük is minimálisra csökken. Nézzük, milyen lehetőségeink vannak hobbikertészként a növény támogatására ebben az időszakban.
A víz hiánya, fagykár és penészgombák
A téli időszakban a fű gyökérzetének növekedése megáll, de vizet és tápanyagot továbbra is felvesz, csak jóval kisebb mértékben. A növény túléléséhez fontos, hogy a talaj ne fagyjon túl mélyre, mert akkor a gyökérzet nem tudja felvenni ezeket a szükséges elemeket. A hó, ha van, természetes védelmet biztosít a fű számára, mivel szigetelő rétegként működik, megakadályozva, hogy a talaj túlságosan lehűljön. A növény ilyenkor a fény és a meleg hiányát is túléli azzal, hogy nyugalmi állapotba kerül, így nem kell ennek pótlásáról különösebben gondoskodnunk. Amikor tavasszal ismét melegebb időszakok érkeznek és a talaj végre felmelegszik, a fű lassan felébred a nyugalmi állapotból és újra növekedésnek indul.
![](https://i0.wp.com/greenman.hu/wp-content/uploads/2025/01/a-fu-gondozasa-telen.jpg?resize=640%2C360&ssl=1)
Jellemzően szívós növény, de azért számos problémával szembesülhet a téli hónapokban: a fagykár, a különböző betegségek ugyanúgy veszélyeztetik, mint más növényeket. A fagyás hatására például a fű szövetei megsérülhetnek, különösen akkor, ha a nappalok és éjszakák hőmérséklet-ingadozásai gyakoriak és a fagyás-olvadás rendszeres. Különösen akkor okoz ez súlyos problémát, ha a hőmérséklet túlságosan hirtelen csökken le, így nem lesz ideje alkalmazkodni a körülményekhez. Emellett gyakran gondot okoz még, hogy a fagyott talajból a gyökerek nem bírják felvenni a számukra szükséges vizet és tápanyagot, mely immunrendszerük, ellenálló-képességük meggyengülésével jár. Így lesznek érzékenyebbek a betegségekre is!
Betegségek közül ilyenkor a leggyakoribb a hópenész, mely a nedves, hideg környezetben gyorsan elterjedhet. A hó alatt megrekedő nedvesség ideális táptalaj az ezt okozó penészgombának.
A fentiek megakadályozására legjobb, ha segítünk a gyepnek rákészülni a zordabb időjárásra. Ezt az alábbiakkal tehetjük meg például:
A fű téli tápanyagpótlása
A fűnél a tél előtti tápanyag-utánpótlás segít a növénynek az immunrendszer megerősödésében és az ellenálló-képesség támogatásában. Ezek speciális tápanyagok, melyek alkalmazásáról mindenképp érdeklődjünk kertészetekben! Amennyiben túlzásba visszük a használatukat, több kárt okozhatunk, mint szeretnénk – gondoljunk csak arra, hogy a fagyok előtt és alatt nincs ideje a növénynek megfelelő mértékben regenerálódni!
A fű téli gondozása Greenman Agro-val
A Greenman Agro mikrobiológiai készítmény egy egyedülálló, minden kultúrnövényhez alkalmazható speciális probiotikus termésnövelő készítmény, amely javítja a talaj minőségét, növeli a talajélet aktivitását, támogatja a humuszképződést és rendszeresen alkalmazva megerősíti a gyep immunrendszerét, mely által az ellenállóbbá válik a különféle környezeti hatásokkal szemben.
Szabad-e nyírni a füvet télen?
Az utolsó fűnyírást október végén vagy november elején célszerű elvégezni. Tilos a füvet télen nyírni! Sose nyírjuk le túlságosan rövidre, mert így nem jelent majd megfelelő takarót a saját gyökereinek! Az ideális magasság fajtánként változó lehet, de 4-5 centiméterrel már rendben lehetünk.
A fű téli öntözés
Nagyon óvatosan bánjunk ezzel: A fű télen is igényel vizet, különösen a szárazabb időszakokban, de figyelnünk kell rá, hogy csakis fagymentes napokon pótoljuk a vizet, hogy elkerüljük a fagykárt.
Zöldhulladék eltávolítása a fű felszínéről télen
A téli hónapokban a fűre gyakran hullanak levelek, ágak vagy más zöldhulladékok. Ezek a szennyeződések akadályozhatják a gyep légzését, ami rothadáshoz vezethet. Emellett megköti az ilyenkor gyérebb, de annál értékesebb fényt is. Tisztítsuk meg a pázsitot ettől rendszeresen egy gereblye segítségével!
![A fű gondozása télen](https://i0.wp.com/greenman.hu/wp-content/uploads/2025/01/A-fu-teli-gondozasa-2.png?resize=660%2C400&ssl=1)
A fű gondozása télen elengedhetetlen ahhoz, hogy a gyep egészségesen és élettel telve vészelje át a hideg hónapokat. A megfelelő tápanyag-utánpótlás, az utolsó fűnyírás időzítése és a fagymentes napokon történő öntözés mind hozzájárulnak a növény ellenálló-képességének növeléséhez. Fontos továbbá, hogy eltávolítsuk a zöldhulladékot a gyep felszínéről, ezzel is támogatva a fű szellőzését és fényhez jutását. A fű gondozása télen nemcsak a hópenész és fagykár megelőzésében segít, hanem megalapozza a pázsit tavaszi megújulását is. Ha odafigyelünk a fű téli gondozására, a következő szezonban is gyönyörű, egészséges gyepben gyönyörködhetünk.