A leander a kertek gyönyörű ékköve, többféle színben pompázik és rendkívül közkedvelt növény hazánkban is, de mint minden növény, hajlamos különféle betegségekre és kártevőkre. Ha egészséges és erős immunrendszerű virágot szeretnél nevelni, fontos, hogy időben felismerd a problémákat és tudd, hogyan előzheted meg, illetve kezelheted azokat. Ebben az útmutatóban a leander betegségeiről és azok kezeléséről, továbbá a megelőzéséről olvashatsz.
A Leander gondozásáról, teleltetéséről és igényeiről a következő cikkünkben tudsz olvasni: https://greenman.hu/2024/10/21/leander-teleltetese-es-gondozasa/
Leander betegségek megelőzése
A legfontosabb lépés a leanderek egészségének megőrzése érdekében a megfelelő megelőzés. Mindig megbízható forrásból vásárolj növényeket, hiszen sok betegség már a szaporítóanyaggal bekerülhet a kertedbe. Kerüld az ismeretlen eredetű, látszólag egészséges hajtásokat is, mivel ezek gyakran rejtett fertőzéseket hordozhatnak.
A Greenman Agro mikrobiológiai készítmény egy egyedülálló, minden kultúrnövényhez alkalmazható, bio gazdaságban is használható probiotikus termésnövelő készítmény, amely javítja a talaj minőségét, növeli a talajélet aktivitását, támogatja a humuszképződést és rendszeresen alkalmazva megerősíti a növény immunrendszerét, mely által az ellenállóbbá válik a különféle környezeti hatásokkal szemben.
Leander betegségei
Gombás betegségek
Leander Ascochítás levélfoltossága – ascochyta oleandri
Az egyik leggyakoribb gombás betegség, amely a teleltetési időszakban ütheti fel a fejét. A fiatal hajtásokat veszélyezteti a legjobban. A fertőzés a leveleken apró, szürkésbarna kör vagy szabálytalan formájú foltok, pöttyök formájában jelentkezik, amelyek közepén fekete képletek láthatók. A meleg, párás környezet kedvez a gombának, ezért a növények ritkítása és megfelelő szellőztetése segíthet megelőzni a problémát. A fertőzött levelek lehullása további terjedéshez vezethet, így a megelőzés és a fertőzött részek eltávolítása kulcsfontosságú, ügyeljünk, hogy a cserépből és a talajról is egyaránt távolítsuk el a leveleket.
Egy szuper megelőzési módszer lehet az, hogyha rendszeresen ritkítjuk a növényt, ezáltal csökken a levelek közötti páratartalom és kevesebb az esélye, hogy gombás fertőzést kapjon a növényünk.
Leander Verticillium dahliae gombás betegsége
Ez a betegség különösen alattomos, mert a gyökéren keresztül jut be a növény szöveteibe és először a leveleken jelentkezik, amelyek fakóvá, barnává válnak. A fertőzés tovább terjedhet a szállítószövetekre, ami ágelhaláshoz és a növény lassú pusztulásához vezethet.
Leginkább tavasszal és nyáron nagyobb a fertőzés gyakorisága, a talajban áttelelő gomba ellen a tavaszi metszésnél mindenképpen alaposan figyeljünk oda a keletkezett sebek kezelésére és megfelelő lezárására.
Leander Sztemfiliumos levélfoltossága – STEMPHYLIUM BOTRYOSUM WALLR.
A betegség kezdeti tünetei: sárgás foltok a leveleken, amelyek idővel barnává vagy feketévé válnak.
A levelek sárgulása és lehullása a fertőzés súlyosságát jelzi. A levegő páratartalmának csökkentésével és a fertőzött levelek eltávolításával csökkenthetjük a gombás fertőzés terjedését.
Leander Rizoktoniás betegsége – rhizoctonia solani
Ez a gomba elsősorban a dugványokon jelenik meg, ritka esetben pedig a gyökeres növényeken. A fertőzött dugványok elhervadnak félig vagy teljes egészében, rosszul gyökeresednek, ami azt jelenti, hogy gyökerük barna, elszáradt kéreggel borított lesz, később pedig barna kéregelhalás figyelhető meg a szártövet átölelően. Mivel ez a kórokozó polifág, azaz talajlakó, ezért a talajban is megmarad, fontos a talajfertőtlenítés és a beteg részek eltávolítása.
Leander Cerkospórás levélfoltossága – cerkospora neriella
Ez a gombás fertőzés kis, sárgásbarna szegélyű foltokat, pöttyöket okoz a leveleken, amelyek gyakran összeolvadnak. Barna konídiumtartó gyep képződik a növény felületén. Nedves időjárás esetén a foltok gyorsan terjednek, súlyos esetben a levelek lehullanak. A zárt fekvés és a fényhiány elősegíti a fertőzés kialakulását, ezért érdemes szellősebb környezetben tartani a növényt.
Leander Botrytiszes hervadása – BOTRYTIS CINEREA PERS. (szürke penész)
Ennél a fertőzésnél a tünetek változatosak. A leandereken leggyakrabban a virágok és hajtások hervadása jellemző. A fertőzés vizenyős foltokként kezdődik, amelyek később elbarnulnak és elvékonyodnak. Kevésbé gyakori tünetként a foltok alatt a hajtás elvékonyodik és a színe barnás-feketévé változik. A levélfelületen szürke penészbevonat úgynevezett konídiumtartó gyep jelenik meg, ami a növény további pusztulásához vezethet. A legjobb védekezés rá a higiénia: a fertőzött leveleket és hajtásokat azonnal távolítsuk el.
Leanderen megjelenő korompenész
Leggyakrabban nyáron jelenik meg a meleg, párás és csapadékos időjárás hatására gyümölcsfákon, növényeken és a leandereken is.
A korompenész egy fekete, koromra emlékeztető bevonatot képez a növény levelein. Ez a penész a levél- és pajzstetvek váladékán, az édes mézharmaton telepedik meg. A korompenész megakadályozza a növények asszimilációját, így hosszú távon jelentős károkat okozhat. A megelőzés érdekében a tetvek elleni védekezés a legfontosabb, de a már kialakult korompenész esetén a levelek vízsugárral való tisztítása is hatékony lehet.
A leanderek megfelelő gondozása kulcsfontosságú a növények egészségének megőrzésében, ezért érdemes figyelmet fordítani a szükséges lépésekre. A rendszeres öntözés, a megfelelő tápanyagok biztosítása és a megfelelő fényviszonyok fenntartása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a leanderek erőteljesek és virágzóak legyenek.
Ha szeretnéd a legjobb eredményeket elérni, és fontos számodra a megelőzés, érdemes kipróbálnod a Greenman Agro készítményt, amely kifejezetten a növények egészségének támogatására lett kifejlesztve. A Greenman Agro nemcsak a szükséges tápanyagokat biztosítja, hanem jelentős immunrendszer-erősítő hatással is bír. Ennek köszönhetően leandereid erősebbek és ellenállóbbak lesznek a betegségekkel szemben, így egész szezonban élvezheted a csodás virágzásukat. Ne habozz, tapasztald meg a Greenman Agro előnyeit, és tedd varázslatosabbá kertedet!
Használata: Öntözéskor 1%-os hígítás, permetezés esetében pedig 5-10%-os hígítás javasolt.
A permetezést célszerű a korai reggeli vagy késő délutáni órákban végezni, amikor a hőmérséklet alacsonyabb, így elkerülheted a párolgást és biztosíthatod a termék hatékony felszívódását. Ezzel a gondos alkalmazással leandereid biztosan egészségesebbek és virágzóbbak lesznek!
Lappangó veszély
A gombák ellen még talán sikerrel vehetjük fel a harcot, de a kártékony baktériumok sokkal agresszívabb és alattomosabb ellenfelek. Amint bejutnak a növények szövetébe, ott maradnak, és bármikor előidézhetik a betegségek megjelenését. A baktériumos fertőzések elkerülésének legfontosabb módja a megelőző intézkedések betartása: ügyeljünk arra, hogy ne hozzunk be a kertünkbe beteg növényeket, és megbízható forrásból szerezzük be a hajtásokat és növényeket. Mielőtt a növényeket beillesztenénk az állományunkba, érdemes őket elkülöníteni, legalább három hónapra távol tartani a többi növénytől. Sajnos, sok esetben ez sem jelent teljes garanciát, hiszen a baktériumos betegségek gyakran rejtve maradnak. Előfordulhat, hogy egy látszólag egészséges leander csak hetek vagy hónapok múlva mutatja meg a fertőzés jeleit, ugyanis a növényeket sokszor réz alapú vegyszerekkel kezelik, amelyek ideiglenesen gátolják a baktériumok aktivitását, viszont ezek a hatások a vegyszer teljes lebomlása után megszűnnek. Érdemes a kertünkben arra is odafigyelni, hogy a kert mikrobiológiai egyensúlya megmaradjon, hiszen a jótékony baktériumok és gombák segíthetnek a leanderek betegségek megelőzésében, valamint az egészségének megőrzésében. Ezek az organizmusok támogatják a talaj tápanyagtartalmát, ezáltal erősítve a növények ellenálló képességét a gombás és bakteriális fertőzések ellen. Ha a talajban megfelelően gazdag és diverzifikált mikrobiológiai közösség van, az hozzájárulhat a leanderek virágzásához és hosszú távú egészségéhez.
Leander baktériumos betegségei
Leander Pseudomonászos rákosodása
Ez a baktériumos fertőzés évek óta jelen van Magyarországon, és leginkább a leander sebzett részein keresztül jut be a növénybe, ez az úgynevezett leander rák. A baktérium kis fekete daganatokat hoz létre, amelyek a növény szöveteiben terjednek. 6-8 hónap leforgása alatt a baktérium teljesen szétterjed és sajnos a fertőzött növény már nem menthető, ezért a legjobb, ha megelőző intézkedéseket teszünk, például megbízható forrásból származó növényeket vásárolunk. Ilyen betegségben szenvedő növényről tilos dugványokkal szaporítani, hiszen akkor a fertőzést is szaporítjuk tovább. Amire szintén nagyon érdemes odafigyelnünk, hogy ilyen estben ne próbáljuk meg a beteg részeket lemetszeni, hiszen az eszközre rákerülő nedvvel a többi növényt is meg tudjuk fertőzni.
Leander Xylella fastidiosa
Hazánkban ugyan még nem ütötte fel a fejét, de érdemes tudni róla. Ez a baktérium, amelyet a kabócák terjesztenek, súlyos károkat okozhatnak a leanderekben és más fás szárú növényekben, például a szőlőben és a mandulafákban. A fertőzés vízhiányhoz hasonló tüneteket produkál: a levelek elszíneződnek, a virágok elszáradnak. A fertőzés megelőzésére a legjobb módszer, ha erősítjük a növény immunrendszerét és megbízható forrásból származó növényeket vásárolunk csak. Ha a kertedben mégis felüti a fejét ez a fertőzés, sajnos a növény nem menthető meg, érdemes minél előtt megsemmisíteni.
A leander kártevői
Leander – Atka
A leanderek gyakori kártevői az atkák, amelyek apró, fehér pöttyöket, foltokat hagynak a leveleken, és súlyos fertőzés esetén a levelek szürküléséhez, pusztulásához vezethetnek. Jó hír, hogy rendszeres ellenőrzéssel hamar észrevehető ez a betegség és fontos, hogy itt nem szabad tétlenkedni, gyors reakcióra van szükség, ha szeretnénk megmenteni a növényt. Az atkák száraz, meleg környezetben szaporodnak, ezért érdemes figyelni a páratartalomra és a szellőztetésre, az atkák kimondottan jól szaporodnak olyan helyeken, ahol megáll a levegő. Mutatjuk az alábbi képen, hogy milyen pöttyöket hagynak maguk után a növény levelein.
Leander – Takácsatka
Az egyik legveszedelmesebb kártevők közé sorolható a takácsatka. Ez a kártevő a leveleken apró fehér pöttyöket, foltokat hagy, és a hajtások csúcsánál pókhálószerű réteget képez. A növény növekedését leállítja, és a levelek elszáradnak. Rendszeres ellenőrzéssel és a fertőzött részek eltávolításával védekezhetünk ellene. A telelés kezdete előtt és a tavaszi-nyári szezonban is érdemes közelről megvizsgálnunk a leanderünket és megbizonyosodni arról, hogy a fent említett tünetek nem találhatóak meg a növényünkön.
Leander – Pajzstetű
Többféle pajzstetű is létezik. A leanderen előforduló pajzstetű az oleander pajzstetű, ő kimondottan a leanderekre pályázik. A pajzstetvek a növényi nedveket szívogatják, és ragacsos mézharmatot hagynak maguk után, amely vonzza a korompenész kialakulását. Gyors szaporodásuk miatt fontos az azonnali védekezés.
(Forrás: https://leanderegyesulet.hu/)