Ha az a típusú kertész vagy, aki törekszik a változatosságra, évente rendezi újra a kertjét és mindig kísérletezne valami újjal, akkor az egynyári virágokat neked találták ki. A beporzó rovarok is hálásak lesznek értük – ezekkel a virágokkal könnyedén kialakítható egy igazán színes és illatos méhbarát kert.
Egynyári növények a méhbarát kert szolgálatában
Fontos tudni, hogy a legtöbb növény nem egynyári – viszont sokan közülük nem őshonosak a mi éghajlatunkon, ezért úgymond egynyáriakká váltak ilyen hőmérsékleti és környezeti körülmények között. Sokan megpróbálják őket átteleltetni, ami nem is teljesen lehetetlen feladat, de ezt inkább gyakorlott kertészeknek ajánljuk. Az egynyári virágok lágyszárúak lényegük, hogy életciklusuk körülbelül szűk egy évet tesz ki – csíráznak, virágoznak, némelyikük termést is hoz, majd elpusztul.
A legtöbbet közülük elég könnyű neveleni, nem igazán vannak különböző igényeik egy kis odafigyeléssel, jó minőségű földdel, kielégítő fényviszonyokkal és rendszeres öntözés mellett szinte garantált a virágzás. Az egynyári virágok színes választéka nemcsak a kertet teszi látványossá, hanem hozzájárul egy igazán méhbarát kert kialakításához is. Alább hoztunk nektek pár népszerű egynyári növény kedvcsinálónak:
Petúnia
Virágosládában, hagyományos vagy függő cserépben egyaránt mutatós virágok. Rózsaszín, piros, fehér, sárga és lila színben is megtalálhatóak. Imádja a sok napfényt, de a különösen forró nyári napokon azért a déli órákban költöztesd félárnyékos helyre, hogy elkerüld a levélperzselődést. Virágzási időszaka leginkább a tavasz és a nyár, de ez gyakran egész ősszel is kitart.
Begónia
Fehér, rózsaszín és piros színben találod meg a kertészetekben. A gondozásra nem túl igényes növény, kezdő kertészeknek ajánlott. Őt jó eséllyel lehet még teleltetni is akár, ha virágzás után beköltöztetjük beltérbe. Félárnyékos helyen, rendszeres öntözéssel érzi magát legjobban. Virágzási időszaka a nyár.
Bársonyvirág (vagyis a büdöske)
Rengeteg sárga, narancssárga, mutatós, tömött szirmú virággal örvendeztet meg. Ráadásul igen gyorsan növő, szívós növény, mely rengeteg kártevőt is távol tart. Ne riasszon el a “büdöske” becenév, kimondottan hasznos és hálás növény! Virágzási időszaka a nyár – egyébként imádja a napot.
Árvácska
Rengeteg féle színben elérhető, kedves kis növény, nem hiába népszerű. Elég jól viseli a fagyot is, ami azt jelenti, hogy kora tavasszal és késő ősszel is hozhat neked virágot a kertben. A félárnyékot kedveli leginkább és a tápanyagdús, jól morzsolható talajt.
Napraforgó
Újra divatba jön dísznövényként is a kertekben. Különböző fajtája ismert, de a törpe változaton kívül szívből ajánljuk az óriás napraforgót is a kert dekorációs elemének. Izgalmas megjelenésű, robusztus növény. Amennyiben a magas fajtákat választjuk, előfordulhat, hogy kezdetben karóznunk kell, hogy ellenálljon a szélsőséges szeleknek, de amúgy egy szívós, mutatós növényről van szó. Nem hiába a neve – imádja a napfényt. Virágzására nyáron, kora ősszel számíthatsz.
Dália
Sokféle fajtája ismert, azért is olyan izgalmas! Az egyik legkönnyebben nevelhető egynyári virág, ráadásul megfelelő körülmények között gumói évről évre képesek újra a virágzásra. Sok fényt biztosítsunk számára. Virágokkal leginkább késő nyáron és ősz derekán örvendeztet meg.
Leggyakoribb méh fajták a kertben
Tudtad, hogy Magyarországon csaknem 700 méhfaj él? A háziméhet nemcsak hobbikertészek ismerik, de rengeteg más “testvére” is van, melyek igen változatosak például életmódot tekintve is (sokan közülük magányosan élnek). Szerepük kulcsfontosságú az élethez, beporzó tevékenységüktől függ a mezőgazdaság és az élelmiszeripar jó része. A méhek folyamatosan keresik a nektárt adó virágokat, így jelenlétük kulcsfontosságú egy igazán élő és virágzó méhbarát kert számára. Kikkel találkozhatsz gyakran a kertben?
Háziméh
A háziméh (Apis mellifera) az egyik legfontosabb beporzó rovar a világon. Teste sötétbarna, aranybarna szőröcskékkel, a potroh csíkozott. Nélkülözhetetlen szorgos munkája, mely biztosítja számos növény, köztük gyümölcsök, zöldségek és virágok beporzását, ami elengedhetetlen a terméshozam és a biodiverzitás fenntartásához – háziasítása már 6000 évvel ezelőtt megtörtént. A méhek kolóniákban élnek, ahol szigorú hierarchia uralkodik. Lényegében egy királynő, számos dolgozó és néhány here alkotja a méhcsaládot. A dolgozó méhek felelősek a nektár és pollen gyűjtéséért, valamint a méz készítéséért, mely táplálékként szolgál a kolónia számára. Az elmúlt években azonban a méhek számának aggasztó csökkenése figyelhető meg, amelyet különböző tényezők, például a vegyszerek használata, betegségek és élőhelyvesztés okoznak. Ennek következtében a méhek védelme és megőrzése kiemelt fontosságú feladat lett világszerte.

Mivel kertészek körében ő a sztár, íme pár érdekesség róla:
- Testének sokszorosát elbírja.
- Képes felismerni emberi arcokat.
- Ráadásul kiváló matematikus is! Tudnak mérni távolságokat, szögeket és bizony még azt is tudják, hogy a Föld gömbölyű!
Bányászméh
Eléggé hasonlóak a háziméhekhez, de egyik fő különbség közöttük, hogy a bányászméhek nem élnek kolóniában. Földben fészkelők, tavasszal és nyáron aktívak, amikor a nőstények fészket ásnak a lazább talajba, itt nevelik aztán utódaikat. Néhány fajtájuk egyébként sötétedés után is aktív, ez az egyik különlegességük.

Poszméh
A poszméh (Bombus), vagy más néven dongó nagytestű rovar, amely szintén jelentős beporzó szereppel bír. Legalábbis a háziméhnél mindenképp nagyobb, testesebb. Ezek a méhek hűvösebb és nedvesebb időjárási körülmények között is aktívak, így fontos szerepet játszanak a beporzásban azokon a területeken, ahol a háziméhek kevésbé hatékonyak. A poszméhek kolóniái kisebbek, mint a háziméheké, és egy királynő, néhány tucat dolgozó, valamint here méhek alkotják. Sajnos nem telelnek át, kivéve a megtermékenyített nőstény egyedek. A poszméhek is veszélyeztetettek a környezeti változások, a vegyszerek és az élőhelyek elvesztése miatt. A természetes élőhelyek megőrzése és a vegyszerhasználat csökkentése kulcsfontosságú a poszméhek populációjának fenntartása érdekében, hiszen nélkülük számos növényfaj terméshozama jelentősen csökkenhet.

Kék fadongó
Ha már nagyobb testű fajtákról van szó: a kék fadongó (Xylocopa violacea) még a poszméhnél is nagyobb. Nevét a fényes, kékes-fekete színű testéről kapta. Ezek a nagy, erős rovarok kiváló beporzók. Magányos méhek, nem alkotnak kolóniákat, hanem egyedül élnek, és fák vagy épületek falába, fa elemeibe vájt alagutakban hozzák létre fészkeiket. Bár magányosan élnek, gyakran több egyed is található nagyjából egy helyen. Békés természetűek, ritkán csípnek, és inkább elkerülik az embereket. Azonban fészkeik károsíthatják a faanyagokat, ami miatt néha kártevőként tekintenek rájuk.

Szabóméh
A szabóméh (Megachile) szintén magányos életmódot folytat. Különlegessége, hogy fészket épít, ehhez pedig növények leveleiből metszeget ki kisebb cikkelyeket (gyakorta például orgonából). Magányosak ugyan, de a kék dongókhoz hasonlóan gyakran élnek azonos területeken, közel egymáshoz. Fészeképítő tulajdonsága miatt sok kertész kártevőként gondol rá, de igazán nagy problémát nem tud okozni a növényeknek ezzel. Szorgos beporzó ő is, így megóvásuk kulcsfontosággú!

Méhbarát kert kialakítása egynyári virágokkal – természetes támogatás a Greenman Agro-val
Az egynyári virágok, nemcsak színpompás látványt nyújtanak, hanem gazdag nektárforrást is biztosítanak a beporzó rovarok számára. Ha igazán méhbarát kertet szeretnél, a virágok egészséges növekedését is érdemes támogatni. A Greenman Agro készítményben található jótékony baktériumkultúra erősíti a növények immunrendszerét, szervezeti szilárdságát, stressztűrő képességét, ellenállóbbá teszi a növényeket a szárazsággal és különféle fertőzésekkel szemben, fokozza a növények tápanyagfelvételét és javítja a tápanyagok hasznosulását. – mindezt anélkül, hogy veszélyt jelentene a méhekre. A Greenman Agro tökéletes választás minden kertésznek, aki szeretne színes, illatos, és méhbarát egynyári virágokkal teli kertet kialakítani, természetes módon.