kála gondozása
blog

Kála gondozása otthon és a kertünkben: mire figyeljünk tavasszal?

A kála gondozása, nevelése nem bonyolult, csupán néhány dolgot kell betartanod ahhoz, hogy egészséges maradjon. Ezek a növények általában nem igényelnek túl sok figyelmet, a megfelelő ültetésre és a megfelelő helyre kell csak leginkább figyelnünk, valamint a gyakori öntözésre.

A kála tavasszal: ültetés

Ha kálát ültetünk, tavasszal tegyük. Viszonylag gyorsan nőnek, gyakran már nyár elején-közepén virágot hoznak, és az egész szezonban virágoznak egészen kora őszig. A kála Afrikában őshonos, a trópusi éghajlaton is elterjedt, így igényei nagyjából ehhez igazodnak a mi éghajlatunkon is.

A kála gondozása megköveteli, hogy laza, jó vízelvezetésű talajba ültessük őket. Melegebb éghajlaton teljes napsütésben vagy részleges árnyékban szeretnek élni. A kálák ültetésével azonban várjuk meg, amíg a fagyveszély elmúlik, és a talaj kellőképpen felmelegszik! Meglehetősen mélyre kell ültetni, az egészségesen, szépen fejlődő növény érdekében körülbelül 10 cm-re, és egymástól körülbelül fél méter távolságra kell ültetni. Az ültetés után a területet jól meg kell öntözni. A kála szereti, ha földje folyamatosan nedves!

Kála ültetése magról

Egy magról ültetett kála virágzásáig akár három év is eltelhet, így érdemesebb palántát vásárolni, de ha mégis a mag mellett döntenénk: előnevelni kell, amit úgy lehet megtenni, hogy a magokat nedves papírtörlőre terítjük és letakarjuk. A papírtörlőt tegyük hűvös helyre, például a pincébe. Néhány nap múlva ellenőrizzük a növekedést. Selejtezzük ki azokat a magokat, amelyek nem csíráznak!

Kála ültetése Greenman készítményekkel

Greenman AlgiCell a növények ültetéséhez, palántázáshoz, tavaszi és őszi faültetéshez. A Greenman AlgiCell egy speciális, egyedi kialakítású, üreges szerkezetű csövecskékből álló növényitató és talajkondicionáló készítmény, amely alapanyaga ásványi mikroőrlemény és szerves kötőanyag keveréke. A gyökérkörnyezet közvetlen közelébe helyezve ezen csövecskék fokozatosan a talajba oldódnak, és természetes módon hosszú ideig képesek táplálni a növényeket. Hatásukra nagyobb és mélyzöld levelek fejlődnek, a termés mennyisége és minősége is látványosan javul. A Greenman AlgiCell segítségével jelentős öntözővíz (akár 50% feletti) megtakarítás érhető el. A vizet elraktározó kialakításának köszönhetően az aszályos időszakban is biztosítja a növény fejlődését, jobban bírják a növények a szárazságot.

A Greenman AlgiNova bőséges tápanyag utánpótlást biztosít a kála számára: a természetes összetevőkre épülő készítmény gazdag szerves- és ásványi anyag tartalommal bír, nagyon hatékony talajjavítás és termésnövelés céllal alkalmazva. A készítmény kiemelkedő szerepet játszik a hatékony növénytermesztésben.

Öntözés

Mihelyt a rizómák megtelepedtek, hetente egyszer öntözhetjük a növényeket, vagy gyakrabban is, ha különösen meleg van vagy nagy a szárazság. Beltérben, a cserepes kála liliom növényeknek állandó nedvességre van szükségük, mivel a cserepek hamarabb kiszáradnak, mint a földbe ültetett növények.  

Cserepes kála gondozása

A kála (Zantedeschia) gondozása egyszerű, ha figyelembe vesszük néhány alapvető igényét. Előszeretettel kedveli a világos, de közvetlen napfénytől védett helyet. A kála egy trópusi növény ezért, igényli a tápanyagban gazdag, jól vízelvezető talajt, és szereti a rendszeres öntözést, de nem bírja a túlzott vízállást. Fontos, hogy a talaj mindig enyhén nedves legyen, de ne ázzon el.

kála

Gondozása télen

A kála nem fagytűrő növény, ezért ha kertbe ültetted, fontos, hogy a hideg idő beköszönte előtt gondoskodj a teleltetéséről. Tegyük a cserepeket egy napos ablakba, hogy tovább növekedjenek, vagy ki is áshatjuk a rizómákat és tárolhatjuk őket beltérben, így tavasszal kiültethetők lesznek. Ha az utóbbit választjuk, akkor ősszel, amikor a levelek elkezdenek elszáradni, ásd ki óvatosan a rizómákat, rázd le róluk a földet, és hagyd őket néhány napig száradni egy szellős, árnyékos helyen. Ezután tárold száraz, hűvös (kb. 10-15 °C-os), fagymentes helyen – például pincében vagy kamrában – papírba csomagolva vagy homokkal, fűrészporral körülvéve. Cserepes kála esetén egyszerűbb a dolgod: elég, ha a cserepet egy világos, hűvös, de nem fagyos helyiségbe viszed, és csak ritkán öntözöd, éppen csak annyira, hogy a földje ne száradjon ki teljesen. Tavasszal, a fagyok elmúltával újra kiültetheted vagy kiviheted a szabadba.

Betegségek és kártevők – mire figyeljünk?

A kála alapvetően ellenálló növény, de bizonyos körülmények között érzékeny lehet a betegségekre és a kártevőkre. A túlöntözés következtében gyakran előfordulhat gyökérrothadás, amit megelőzhetünk, ha jó vízelvezetésű talajba ültetjük, és nem hagyjuk pangani a vizet. A levélfoltosodás és a szürkerothadás is megjelenhet, főleg hűvös, párás környezetben. Kártevők közül a levéltetvek, takácsatkák és tripszek támadhatják meg, amelyek elszívják a növény nedvét, gyengítve ezzel annak ellenállóképességét. Rendszeres ellenőrzéssel és természetes vagy biológiai védelemmel – például a Greenman Anti Rovar Szérum és Greenman Floralia alkalmazásával – megelőzhetők vagy kordában tarthatók ezek a problémák.

Greenman Anti Rovar Szérum egy különleges, természetes hatóanyagokból készült növényápoló készítmény, amely a szobanövények védelmére lett kifejlesztve.

Ez a készítmény hatékonyan óvja növényeit a kártékony rovaroktól, miközben természetes illatával és gyengéd ápolásával segíti az egészséges fejlődést. A levendula és citromolaj alapú szérum nem tartalmaz vegyszereket, így biztonságosan használható az otthonában. A permet egyszerűen alkalmazható, és tökéletes választás mindazok számára, akik növényeik egészségét természetes úton szeretnék megőrizni.

Virágzási időszak

A kála virágzása tavasszal és nyár elején kezdődik, és akár több hétig is eltarthat. Két fő típus létezik: a fehér virágú és a színes virágú kála. A fehér virágok tiszta, elegáns megjelenést kölcsönöznek a növénynek, míg a színes változatok, mint a rózsaszín, piros, narancssárga vagy sárga, különleges színpompával díszítik a kertet. Virágzáskor a kála szárainak magassága elérheti az 50-90 cm-t is, és ha a növény megfelelő körülmények között fejlődik, a virágok a nyár végéig is megmaradhatnak.

Kála gondozása a probiotikumok erejével

 A Greenman Floralia egy speciális, vegyszermentes, mikrobiológiai készítmény, amely élettel telivé varázsolja a kálát, elősegíti a virágok egészséges, dús növekedését és magával hozza a színek felélénkülését és a gazdag virágzást, valamint a gyökerek megerősödését és fejlődését.

Kála gondozása Greenman Floraliával

  • Elősegíti a virágzást
  • Megerősíti a növény immunrendszerét a jótékony baktériumok segítségével
  • Biztosítja a levelek mélyzöld színét
  • Feljavítja a talaj minőségét
  • Folyamatos tápanyagot biztosít
  • Megerősíti a virág gyökerét és hajtásait

Szín és jellemzők

A kála liliom lágyszárú vagy félig örökzöld évelő növény, amely rizómákból fejlődik. A cső alakú, hegyes csúcsú virágok közepén hosszú, ujjnyi hosszúságú spadixot nevelnek. A virágok színe fehér, sárga, narancssárga, rózsaszín, piros, lila, zöld vagy fekete. A magas, elegáns szárak széles, egyszínű zöld vagy pettyes levelek fölé emelkednek. 

Mérgező a kála? 

A kála liliomok rendkívül veszélyesek a háziállatokra és az emberekre, ha a növény bármely részét lenyelik. A nedv bőr- vagy szemirritációt okozhat. Viselj kesztyűt, és óvatosan bánj a növényekkel. 

kála

Vélemény, hozzászólás?