A tavasz egyik legkorábbi hírnöke a cseresznyefa virága, mely márciusban és áprilisban rózsaszín és fehér árnyalatokban nyílik. Nemcsak a hagyományos, termést hozó cseresznyefákon jelennek meg, hanem például a díszfaként tartott japán cseresznyén is!

A gyümölcséért nevelt cseresznye igényei hasonlóak a díszcseresznyééhez, azonban a bőséges terméshez néhány fontos kertészeti feladatot mindenképp el kell végeznünk – ilyen például a megfelelő metszés, valamint a betegségek megelőzését segítő, bő vízzel végzett, lemosó jellegű alapos permetezés. A gyümölcstermő cseresznye ráadásul érzékenyebb a betegségekre is, míg a díszcseresznyénél inkább a kártevők okozhatnak nagyobb problémát.
A cseresznyefa általános igényei:
A cseresznyefa fényigénye
Szeretik a sok napfényt, napi legalább 6 óra jó, ha éri őket. A részleges árnyékot még elviselik, ne ültessük viszont a kert túlzottan árnyékos részeibe.
Talaj
Sokféle talajtípushoz képesek alkalmazkodni, beleértve a homokos és agyagos talajokat is, de a jellemzően nedves, bár jó vízelvezető, kissé savas talajt részesítik előnyben. Szárazabb éghajlatokon vagy nyár folyamán sokan mulcsozzák körbe a tövet, a nedvesség benntartása érdekében.
A cseresznyefa vízigénye
A fiatal fákat hetente, száraz időben hetente kétszer jó megöntözni, ezzel elősegítjük a meggyökeresedést. Aszály idején gyakrabban öntözzük mindenképp, amúgy remekül elvan, ha kéthetente bőségesen locsoljuk.
Metszés
A virágukért tartott cseresznyefák általában nem igényelnek sok metszést. Amennyiben mégis szükség lenne rá, sokan a virágzás után ajánlják ezt elvégezni, így a fát megszabadíthatjuk az elhalt virágoktól, rügyektől, beteg ágrészektől és a korona formázására is ekkor van a legjobb esélyünk. A gyümölcséért tartott fajták esetében viszont nyugalmi állapotban, még rügyfakadás előtt kell metszenünk és többféle okból lehet rá szükség: az ültetéskori metszéssel a fiatal fa helyes növekedését, a koronaalakító metszéssel a lombkorona egészséges növekedését, a fenntartó metszéssel a terméshozam növelését, a ritkító metszéssel pedig az egészség megőrzését támogatjuk.
Áttelelés
A mi éghajlatunkon a cseresznyefák különösebb beavatkozás nélkül képesek áttelelni. Ezt segíthetjük azzal, ha már egészen fiatalkortól és egész évben folyamatosan figyelembe vesszük környezeti igényeit, támogatjuk életfolyamatait és a helyes metszést alkalmazzuk.
A cseresznyefa tavaszi permetezése a Greenman Agro készítménnyel
A Greenman Agro készítményben található jótékony baktériumkultúra erősíti a cseresznyefa immunrendszerét, szervezeti szilárdságát, stressztűrő képességét, ellenállóbbá teszi a növényeket a szárazsággal és különféle fertőzésekkel szemben, fokozza a növények tápanyagfelvételét és javítja a tápanyagok hasznosulását. Sok vásárló az első évben a megszokott szerekkel párhuzamosan alkalmazza a készítményt, például sokan végeznek más készítménnyel (pl. rezes-kénes) permetezést, majd pár héttel később juttatják ki a Greenman Agrót. Javasoljuk, hogy a jótékony baktériumok megtapadása céljából 1-2 hét eltéréssel juttassák ki. A készítmény fő célhatása az egészen látványos mértékű termésnövelés, valamint az aszálytűrés fokozása. A bő vízzel higított Greenman Agro készítményt 10%-os töménységben ajánlott felhasználni egy multifunkciós slagos adagoló segítségével, amely egyben segít a fokozatos és megfelelő mennyiségű kijuttatásban is.
A Greenman Agro készítmény rügyfakadás után, virágzás alatt is használható, méhekre nem veszélyes. Készítményünk óriási segítséget nyújthat a bio kertészkedéssel és bio növénytermesztéssel foglalkozóknak, minden szántóföldi és kertészeti kultúrához.
Gyakori kártevők és betegségek
A cseresznyefa érzékenyek a kártevőkre és betegségekre, úgymint például a levéltetvekre, hernyókra, takácsatkákra, cseresznyelegyekre. Betegségek közül a lisztharmat, a levélfoltosság, a blumeriellás betegségek és a monília a leggyakoribbak.
A cseresznyefa virágzás szezonja
A gyümölcséért és a virágáért nevelt cseresznyefákat a virágzási időszakban a legkönnyebb megkülönböztetni. Az előbbi rövid életű virágokat hoz, melyek pár hét alatt terméssé alakulnak. Ezek a virágok általában fehérek, pár szirmot hoznak csak. A virágáért tartott egyed viszont néhány héttel tovább virágzik, mely egy elég látványos virágzás, az ágakon dús “csokrokban” jelennek meg a virágok, sokkal több szirommal.
Amennyiben kedvező feltételeket biztosítunk fáinknak, virágzással hálálják meg tavasszal. Ezt a szélsőséges időjárás, az évszakok kitolódása nehezíti manapság leginkább, főleg, ha a rügyek megjelenése után érkeznek keményebb fagyok. Ebben az esetben részlegesen vagy teljesen elveszítheti virágait. A következő szezonban viszont újra számíthatsz rá.


A cseresznyefa virágzás ádáz ellensége: a monília
A monília a virágokat támadja meg először, így ez elég bosszantó probléma lehet a cseresznyefa esetében – különösen, ha dísznövényként tartjuk. A virágok először barnulnak, elhervadnak, gyakran nem is hullanak le, csak a fán maradnak. A monília nedves, hűvösebb időben gyorsan terjed: a gombaspórák a szél, az esőcseppek és a rovarokon utazva is fertőzhet. Amennyiben a betegség eléri a fát, az nem a virágokra lesz csupán hajtással, hanem a terméshozamra is. Amennyiben a fentebb említett metszést rendszeresen elvégezzük, az már egy első lépés lehet a betegség elleni védekezésben!
Betegségek ellen az egészséges növényekért
Ha bio kertész vagy, a Greenman Agro a tökéletes megoldás a cseresznyefa tavaszi permetezéséhez, amely segít elkerülni a káros vegyszerek használatát. A megfelelő időben elvégzett tavaszi permetezés megvédheti a növényeidet a kártevőktől és a betegségektől, és elősegíti azok egészséges fejlődését.
Tavaszi permetezés során a Greenman Agro és a Greenman Multifunkciós Slagos Adagoló együttes alkalmazásával kényelmesen, hatékonyan és környezetbarát módon védheted meg a növényeidet. Az egyszerű használat, a természetes alapanyagok és a kifejezetten bio gazdálkodásra alkalmas összetevők segítenek abban, hogy a permetezés hatékony legyen anélkül, hogy a környezetet károsítanád.