Ahogyan évről-évre egyre forróbbak a nyarak a mérsékelt éghajlaton is, úgy lesz ideális a mediterrán területekről származó olajfa számára is, ha Magyarországon neveljük. Eredeti élőhelyén remekül bírja a szárazságot, így a nyári forróságban is zöld marad, árnyékot biztosítva a kertben.
Honnan származik az olajfa?
Az olajfa, az Olea europaea egy klasszikus mediterrán fa, melyet főként a mediterrán nyaralásokhoz köthetünk, mint a szomszédos kertekhez, azonban az olajfa Magyarországon is jól érzi magát, legyen akár közvetlenül a kertbe ültetve, legyen akár cserepes, a lényeg, hogy megfelelően teleltessük. Manapság számos fajta közül lehet választani, amelyek elviselik a hűvösebb hőmérsékletet, bár a napos, védett helyen érzik magukat a legjobban. Szerencsés esetben akár saját olívabogyót is termeszthetünk – amely mennyiségében talán nem elég egy üveg olívaolajhoz, de mindenképpen elég ahhoz, hogy az előételek mellé szervírozhassuk. No de lássuk, hogy az olajfa gondozása milyen lépésekből áll.

Olajfa Ültetés
Az olajfát sokan jellemzően cserépben nevelik, de az egyre forróbb nyarakkal már nálunk sem jelent problémát, ha közvetlenül a kertbe ültetjük. Utóbbi esetben viszont ügyelnünk kell a megfelelő teleltetésre (a gyökereket mulccsal, a lombot takarással jó védenünk). Ha ezt nem tudod biztosan megoldani, akkor inkább válaszd a cserepes megoldást, így jóval könnyebben védhető – költöztethető – a téli hónapokban. (Használj agyagcserepet, amely sokkal jobb vízelvezetést biztosít!) A legfontosabb szempont, hogy ügyelnünk kell rá, olyan helyre ültessük, ahol a legkevesebb az esély a talaj tömörödésére, nagyon nehezen viseli ugyanis a pangó vizet – akkor már inkább választaná a morzsalékos, de jellemzően száraz talajt. Ültetés során adjunk hozzá Greenman Agrot, hogy elősegítsük a dugvány gyors fejlődését.
Megpróbálkozhatunk az olajfa magról nevelésével is, de ez hosszú időt vesz igénybe, körülményes (pl. nem mindegy a hőmérséklet a magok csírázása során) és különben is, a kertészetekben már nagyon szép és egészséges olajfa csemetéket szerezhetünk be.
Miért javasolt a Greenman készítmények használata olajfa ültetésénél?
Greenman AlgiCell a növények ültetéséhez, palántázáshoz, tavaszi és őszi faültetéshez. A Greenman AlgiCell egy speciális, egyedi kialakítású, üreges szerkezetű csövecskékből álló növényitató és talajkondicionáló készítmény, amely alapanyaga ásványi mikroőrlemény és szerves kötőanyag keveréke. A gyökérkörnyezet közvetlen közelébe helyezve ezen csövecskék fokozatosan a talajba oldódnak, és természetes módon hosszú ideig képesek táplálni a növényeket. Hatásukra nagyobb és mélyzöld levelek fejlődnek, a termés mennyisége és minősége is látványosan javul. A Greenman AlgiCell segítségével jelentős öntözővíz (akár 50% feletti) megtakarítás érhető el. A vizet elraktározó kialakításának köszönhetően az aszályos időszakban is biztosítja a növény fejlődését, jobban bírják a növények a szárazságot.
A Greenman AlgiNova bőséges tápanyag utánpótlást biztosít az olajfa számára: a természetes összetevőkre épülő készítmény gazdag szerves- és ásványi anyag tartalommal bír, nagyon hatékony talajjavítás és termésnövelés céllal alkalmazva. A készítmény kiemelkedő szerepet játszik a hatékony növénytermesztésben.
A Greenman Agro vásárlóink egyik kedvence, rengeteg visszajelzést kapunk a készítmény hatékonyságáról. Tegyen egy próbát és gyönyörködjön életerős növényeiben! Olajfája garantáltan meghálálja! A készítményben található jótékony baktériumkultúra erősíti a növény immunrendszerét, szervezeti szilárdságát, stressztűrő képességét, ellenállóbbá teszi a növényeket a szárazsággal és különféle időjárási viszontagságokkal szemben, fokozza a növények tápanyagfelvételét és javítja a tápanyagok hasznosulását. A szervezeti szilárdság növekedése miatt sokféle szúró-szívó kártevő ellen is pozitív a tapasztalat, ezért javasoljuk őszi és tavaszi bő vízzel való, lemosó jellegű permetezésekhez is akár önállóan, vagy hagyományos kezelés kiegészítésére!
-
Greenman AlgiCell4 290 Ft-tól
-
Greenman AlgiNova2 890 Ft
-
Greenman Agro3 490 Ft-tól
Tápanyagok és öntözés
Folyamatos tápanyag-utánpótlásra van szüksége az olajfánknak! Már ültetésnél ügyeljünk rá, hogy tápanyagdús, friss földbe tegyük, amelyhez keverhetünk jó minőségű humuszt. Attól függetlenül, hogy jól bírja a szárazságot, inkább törekedjünk rá, hogy ne száradjon ki soha teljesen a talaj! Cserépben általában hamarabb kiszárad, mint kertben nevelve, így folyamatosan ellenőrizzük a földet! Igazán ideális körülmények között még virágozni is fog – kisebb eséllyel hoz bogyót – de ezt erősen befolyásolja a tavasz (a szeszélyes hőmérséklet, a változó csapadék).
Az olajfa növekedésről és a metszésről
Az olajfák általában lassan növekednek, nincs szükségük túlságosan sok metszésre, csak a kívánt méret és forma megtartására kell ügyelnünk. Metsszünk késő tavasszal egészen nyár közepéig, eltávolítva az elhalt, betegeskedő részeket – gallyakat és leveleket, esetleg termést egyaránt. Ügyeljünk rá, hogy kis alakító metszéssel befolyásoljuk, hogy mennyi fény jut a lomb közé! Ez legyen egyenletes, az egyenletes növekedés érdekében! Habár örökzöld fáról beszélünk, de előfordulhat, hogy levelei hullani kezdenek. Ne ijedjünk meg, ez természetes, késő tavasszal hajlamos lehet ledobni a leveleit!

Mire figyelj oda leginkább?
- Fehér foltok a leveleken: Ez a túlságosan száraz körülmények jele lehet. Hangsúlyozzuk, hogy habár az olajfa kifejezetten szárazságtűrő növény, ez nem azt jelenti, hogy szeret rendszeresen megküzdeni a zord körülményekkel! Annál egészségesebb és erősebb lesz, minél gyakrabban jut az igényeihez – így a rendszeres, de nem túlságosan sok vízhez! Ez a probléma gyakran a cserepes változatoknál fordul elő, amelynek talaja gyorsabban szárad ki, mint gondolnánk!
- Levélhullás: Habár bizonyos mértékig teljesen normális – a fentebb említett okokból – de sokszor bajt is jelezhet. Amennyiben túl hirtelen, túlságosan sok hullik le, akkor az tápanyaghiány, helytelen öntözés jele lehet legnagyobb eséllyel.
- Hullámos levelek: Ez akkor következhet be jó eséllyel, mikor túlságosan száraz és napos helyen kénytelen élni a növény: sokszor a megperzselődött levelek néznek ki így. Ha van rá mód, költöztessük egy védettebb helyre és öntözzük körültekintően!