kerti tóápolás
blog

Tóápolás kisokos

1.      Tavaszi algásodás a kerti tóban

Ne aggódj, ha algásodást tapasztalsz tavasszal – ez teljesen természetes jelenség a kerti tóápolás során. A tó növényei ilyenkor még nem képesek teljes mértékben felvenni a Vízben lévő oldott tápanyagokat, amelyek a téli szervesanyagbomlásból származnak, így az algák számára bőséges tápanyag áll rendelkezésre, ami gyors szaporodásukhoz vezet.

Ez főként tavasszal figyelhető meg, de ahogy a növények életre kelnek, fokozatosan elszívják a tápanyagokat az algák elől, és sok esetben a probléma magától megszűnik. Ettől függetlenül a kerti tóápolás részeként érdemes elvégezni a tó tavaszi tisztítását, illetve természetes algásodás-szabályozó készítmény használatával segíteni a víz öntisztulását és biológiai egyensúlyának fenntartást.

Algásodás - kerti tóápolás

2.      Hasznos tanácsok kerti tóápolás során

Halállomány

A tóápolás során érdemes figyelembe venni a halállományt. A kerti tó mérete meghatározza, mennyi és milyen hal tartható benne. A túl sok hal felboríthatja a tó biológiai egyensúlyát, ami vízminőség-romláshoz és algásodáshoz vezethet. Az etetés mennyiségére is érdemes figyelni, mert a túlzott táplálás növeli a tó szervesanyag-tartalmát. Célszerű etetés nélkül annyi halat tartani csak, amennyit az adott tó eltart, így az etetéssel nem növeljük a tó tápanyagellátotságát, egyensúlyi állapot alakulhat ki.

Növényzet

A megfelelő növényzet nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem a kerti tóápolás egyik alapja is. A különböző vízinövények eltérő mélységekben érzik jól magukat, ezért érdemes lépcsős kialakításban gondolkodni a tóépítés során. Igen hatékony víztisztító megoldás a tavakhoz (főleg úszótavaknál alkalmazott) csatlakozó szűrőtavak, amelyek dús növényzettel telítettek és rajta áramoltatjuk át a tó vizét, hogy kivegye a tápanyagokat.

Vízforgatás

A kerti tó vizének mozgásban tartása kulcsfontosságú, már most érdemes előre gondolkozni és felkészíteni a tavunkat a nyári melegre. Hiszen a nyári forróságban egy szivattyú, csobogó vagy vízesés nemcsak esztétikai élményt nyújt, hanem hozzájárul a víz oxigéndúsabbá tételéhez és tisztán tartásához is.

kerti tóápolás

3.      A víz keménysége és jelentősége a kerti tóápolásban

A víz keménysége befolyásolja a tó élővilágát, hiszen a benne oldott kalcium és magnézium mennyiségétől függ. Magyarországon általában 8–20 dKH (magyarban inkább a nko-ot használjuk (német keménységi fok, de ugyanaz a mutató) között mozog a természetes vizek keménysége, ami megfelelő az aranyhalak és más gyakori halfajták számára.

A vízben lévő karbonátok stabilizálják a pH-értéket, amely a halak anyagcseréje miatt idővel változhat. Érdemes időnként ellenőrizni a tó vizének keménységét, és a benne élő növények és állatok igényeihez igazítani.

4.      Hogyan történik a szerves anyagok lebomlása?

A kerti tó természetes módon gondoskodik a szerves anyagok lebontásáról. A tó aljzatában élő mikroorganizmusok, valamint a szűrőben található baktériumok folyamatosan dolgoznak a lebontási folyamatokon.

A kerti tóápolás során támogathatod ezt a természetes egyensúlyt vegyszermentes mikrobiológiai készítményekkel, amelyek elősegítik a biológiai megtisztulást és javítják a víz minőségét.

5.      Az oxigénszint fenntartása a kerti tóban

A halak és növények egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen az optimális oxigénszint fenntartása. Az oxigénhiány komoly stresszt okozhat a tó élővilágában, betegségek kialakulásához és akár elhulláshoz is vezethet.

Mi okozhat alacsony oxigénszintet?

  • Magas vízhőmérséklet – meleg időben a víz kevesebb oxigént képes megtartani oldott állapotban.
  • Túl sok hal – a túlnépesített tó gyorsan oxigénhiányossá válhat.
  • Erős algásodás – az algák éjszaka oxigént vonnak el a vízből.
  • Algairtó szerek használata – ezek hirtelen lebontják az algákat, ami oxigénhiányhoz vezethet. 
  • Ha hirtelen sok szervesanyag kezd bomlani a tóban

Mennyi oxigénre van szüksége a tónak?

Ideális esetben a vízben legalább 6 mg/liter oldott oxigén legyen. Ha az érték 2-3 mg/ml alá csökken, a halak levegő után kapkodhatnak a felszínen, ami figyelmeztető jel lehet. 

Hogyan növelhető az oxigénszint tóápolás során?

  • A víz mozgásban tartásával – szökőkút, vízesés vagy levegőztető használatával növelheted az oxigénfelvételt.
  • Tószivattyú és levegőztető alkalmazásával – ezek elősegítik a víz oxigénellátását és megfelelő keringését.

6.      Természetes megoldások a kerti tóápolás során

A vegyszermentes tóápolás egyik leghatékonyabb eszköze a Greenman Pond, amely természetes baktériumtörzseket tartalmazva segíti a szerves anyagok lebontását, csökkenti az algásodást és javítja a víz minőségét. Rendszeres használata hozzájárul a tó biológiai egyensúlyának fenntartásához, miközben nem károsítja a halakat és a vízi növényeket.

Ha a tófenék is tisztítást igényel, a Greenman PondStone kiváló megoldás. Ez a természetes ásványi anyagokat és mikroorganizmusokat tartalmazó készítmény segíti az iszap lebontását, javítja a víz tisztaságát és segít megőrizni a tó egészséges állapotát hosszú távon. Jól használható áramló víz útjába is téve.

Ezekkel a természetes készítményekkel biztosíthatod, hogy kerti tavacskád tiszta, élővilágban gazdag és biológiai egyensúlyban maradjon anélkül, hogy káros vegyszereket kellene alkalmaznod.

Vélemény, hozzászólás?