A babérmeggy az egyik legnépszerűbb örökzöld sövénynövény hazánkban, amely télen-nyáron mutatós megjelenésével, gyors növekedésével és sűrű lombozatával egyaránt kiérdemelte a kerttulajdonosok figyelmét. A babérmeggy fajták nemcsak esztétikusak, hanem az év minden szakában dekoratívak, így télen is szép zöld színt hoznak a kertbe. Különböző méretű és formájú fajtái között mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet, legyen szó alacsony talajtakaróról, közepes méretű térelválasztó sövényről vagy akár magas szélfogóról.

Babérmeggy metszése tavasszal
Metszéssel könnyen alakítható szinte bármilyen formára, amilyet szeretnénk. Fontos, hogy nem csak esztétikai okból van szüksége metszésre! Ha máskor nem is, tavasszal egy egészségügyi metszést meghálál! Ilyenkor lehetséges a nagyobb mértékű visszametszés, hogy legyen bőven ideje regenerálódni. Amennyiben ritkábban vágod, még egyszer az évben a legjobb alkalom erre a nyár vége. Ha van egy elképzelt forma a fejünkben, akkor is vegyük figyelembe, hogy az akkor lesz igazán mutatós, ha meg tudja őrizni sűrű lombozatát. Ehhez nem mindegy, mikor ejtjük meg a metszést: nyár elején és az ősz kezdetekor a legalkalmasabb, ekkor van ugyanis a legnagyobb esélyünk rá, hogy a metszés után is dús marad a korona!
A babérmeggy ültetése
A babérmeggy ültetésénél fontos tudnunk, hogy milyen céllal ültetjük. Ha sövénynek szeretnénk összenöveszteni a lombkoronájukat, akkor érdemes körülbelül 1 méteres távolságot tartanunk a növények között. Figyelj rá, hogy az ültetőárok kerülete körülbelül 20 centiméterrel legyen nagyobb a növény gyökérlabdájánál, hogy legyen helye kényelmesen gyökeret ereszteni.
Miután a megfelelő méretű árkot kiástad, töltsd meg teljesen vízzel. Meg kell várnod, hogy a víz elszivárogjon a gödörből, addig tökéletes az idő arra, hogy a kiásott földet összekeverd még egy kevés vízzel és jó minőségű komposzttal. Imádja a tápanyagdús humuszt, így ha lehetőséged van komposztálni a kertedben, a babérmeggy évről-évre biztosan hálás lesz érte, különösen tavasszal!

Kártevői és betegségek
A kártevők támadásaitól levelei és gyökere nincs biztonságban: többek között a vincellér bogár támadja meg, mint sok gyümölcsfát. Megrágja a növény leveleit, lárvái pedig a gyökereket károsítják. Az egyik legfőbb probléma vele, hogy éjjel aktív, így gyakran akkor vesszük észre a kártételét, mikor már bekövetkezett a baj. A vincellér bogár mellett a csiga is megtámadhatja.
A betegségek közül megfigyeltek a babérmeggynél egy élettani problémát is, amely során a víz áramlásával akadnak gondok a növény belsejében. Ennek hatására a levelek széle elfeketedhet és leesik a zöld részekről. Ezt a problémát körültekintő öntözéssel csillapíthatjuk, de sajnos alapvetően belülről fakad, teljes gyógyulás nem valószínű. Ezen kívül érzékeny a lisztharmatra, amely főleg a fiatal részeket támadja meg és innen terjed tovább. A jellegzetes lisztszerű, fehér bevonatot a hobbikertészeknek nem kell bemutatni. Főleg párás időben fertőz, de egész évben számítanunk kell rá. Kis mértékben csak esztétikai problémát jelent, de sose felejtsük el, hogy nagyon könnyen terjed, így komoly problémát is okozhat! A babérmeggy mindezek mellett érzékeny még a levéllukacsoságra is, amely a leveleken jelenik meg, kb. 2-3 mm-es kör alakú foltokat hagyva. A foltok helyén egy idő után lyukak jelennek meg. Szintén párás időben fertőz!
A babérmeggy fajtái
Hazánkban többféle babérmeggy (Prunus laurocerasus) fajta is elérhető, amelyek különböző méretűek, formájúak és eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Az alábbiakban bemutatunk néhány elterjedt babérmeggy fajtát és azok jellemzőit, hogy könnyebben kiválasszuk a kertbe leginkább illőt.
- Gajo, Grüner Teppich, Piri, Otto Luyken – Ezek az alacsonyabb növekedésű babérmeggyek, amelyek mindössze 0,5-1,5 méteres magasságot érnek el. Ideálisak talajtakarónak, kisebb kertekbe, sziklakertekbe vagy előkertekbe. Sűrű, tömött növekedésüknek köszönhetően jól takarnak, és alacsony sövényként is alkalmazhatók. Az Otto Luyken tavasszal illatos, fehér virágokat hoz, és kiváló árnyéktűrő képességgel rendelkezik.
- Baumgartner, Etna, Elly Fontanette, Gabi, Obelisk, Herbergii, Zabeliana – A 2-3 méteres kategóriába tartozó fajták, amelyek a leggyakrabban ültetett babérmeggyek közé tartoznak. Ezek kiválóan alkalmasak sövénynek, mivel sűrű lombozatuk miatt hatékonyan elzárják a kíváncsi tekinteteket. Az Etna például különösen ellenálló a hideggel szemben, míg a Herbergii keskenyebb növekedésű, így kisebb helyekre is beilleszthető. A Zabeliana szélesen elterülő, dús lombozatú fajta, amely árnyékos helyeken is szépen fejlődik.
- Novita, Rotundifolia, Caucasica – A nagyobb termetű babérmeggyek, amelyek akár 4-5 méteres magasságot is elérhetnek. Ezeket leginkább magas sövényként vagy szélfogóként használják. A Novita például a Rotundifoliatovábbfejlesztett változata, amely erősebb hidegtűréssel rendelkezik. A Caucasica pedig karcsúbb, oszlopos formájú növekedésével tűnik ki, így kisebb területeken is hatékonyan alkalmazható.




Bár a babérmeggy népszerű sövénynövény, érdemes tudni, hogy levelei és magjai ciánglikozidot tartalmaznak, így mérgezőek lehetnek a háziállatokra, különösen a kutyákra és macskákra. Noha az állatok általában ösztönösen kerülik az ilyen növényeket, egy kíváncsi kedvenc megrághatja a leveleket, ami nyáladzást, hányást, gyengeséget vagy akár légzési nehézségeket is okozhat. Ha felmerül a gyanú, hogy az állat babérmeggyet fogyasztott, fontos, hogy minél hamarabb állatorvoshoz forduljunk. A biztonság érdekében ajánlott a növényt olyan helyre ültetni, ahol az állatok nem férhetnek hozzá. Érdekesség, hogy míg a babérmeggy a háziállatokra veszélyes lehet, addig a madarak szívesen csipegetik bogyóit, így a kertben egyben hasznos élőhelyet is biztosít.
A babérmeggy igényei
Ahhoz, hogy növényünk dús lombozatot növesszen napos vagy félárnyékos helyre van szüksége, ahol legalább pár óráig napfényt kap. Árnyékos helyen is elvan, viszont a napfény hiányában az ágai megritkulhatnak, ezért érdemes neki megfelelő helyet választani a kertünkben.
A talajra nem túl igényes, de a rendszeres öntözésre figyelnünk kell, különösen a fiatal egyedek esetén. Körülbelül két év kell neki, hogy begyökerezzen, ezután még inkább ellenállóbb, strapabíróbb növény válik belőle és még szárazságtűrőbb is lesz. Ekkor már a téli fagyok sem veszélyeztetik, ezt megelőzően viszont érdemes avarral befedni a babérmeggy tövét a hidegebb évszakokban. Összességében jól viseli a hőmérséklet-ingadozást, így mérsékelt éghajlaton, még szélsőséges időjárás mellett is elég jól elvan.
A babérmeggy egészsége és ellenállóképessége érdekében érdemes a megfelelő készítményekkel támogatni növényeinket. A Greenman Agro kiváló választás, ha a babérmeggy immunrendszerének erősítéséről van szó. A készítmény segít növelni a babérmeggy ellenállóképességét a különböző kórokozókkal és betegségekkel szemben, így biztosítva a növény egészséges fejlődését. A tavaszi permetezés során alkalmazva a Greenman Agro nemcsak a babérmeggy erősebb immunitását, hanem a jobb növekedését is elősegíti, miközben védelmet nyújt a gombás, vírusos és bakteriális fertőzések ellen.
Szaporítása
A babérmeggy jól szaporítható szárdugványokkal. Ültessük őket a kertben védett helyre, öntözzük gyakran és ügyeljünk rá, hogy kapjon elegendő fényt. Szükségünk lesz: Egy egészséges felnőtt növényre, egy tiszta metszőollóra, jó minőségű földre és egy cserépre. Keressünk egy fiatalabb, zöldebb ágat a babérmeggyen. Vágjuk le az ágacskát azon a ponton, ahol elágazik – körülbelül 10-15 centiméteres legyen a levágott ág. Az alsó leveleket távolítsuk el, majd a jól átnedvesített földbe tegyük bele. Bőven kell neki 2-3 hét, mire kigyökerezik. Időjárástól és körülményektől függően köt meg a földben annyira, hogy már elég erős legyen a kiültetéshez.
