Szobapáfrány
blog

Szobapáfrány gondozása és fajtái

A szobapáfrány gondozása alapvetően egyszerű, ha ügyelünk arra, hogy ne legyen huzatban, ne legyen neki túl meleg és a lakás viszonylag párás pontján legyen. Összeszedtük a legfontosabb szükségleteit!

Nagyon sok trópusi páfrányfaj létezik, de emellett vannak olyanok is, melyek mérsékeltebb éghajlatról származnak. Utóbbiak remekül elvannak egy hűvösebb szobában is, pláne, hogy elég nehezen viselnek egy túl jól fűtött környezetet, szemben a trópusi társaikkal. Jellegzetes, ívesen hajló leveleik fajtánként csak kissé térnek el egymástól, főleg méretben, 30-40 cm és kb. másfél méter között változik a nagyságuk.

Ismertebb páfrányfajok

A Nephrolepis exaltata, másnéven szobapáfrány a valódi páfrányok (Pteridopsida) osztályának édesgyökerű páfrányok (Polypodiales) rendjébe, ezen belül a szobapáfrányfélék (Nephrolepidaceae) családjába tartozó faj.

Szobapáfrány
Szobapáfrány

Páratartalom és öntözés

Eredeti élőhelyük meglehetősen párás környezet, ezért minden páfrány kissé érzékeny a dzsungeleknél jóval szárazabb levegőjű lakásokra. Sokan azért tartanak a páfrány gondozásától mert azt gondolják, nem tudják biztosítani számukra a megfelelően párás környezetet. Ez az évszakok változásával is kihívás lehet, hiszen télen a fűtéssel jóval szárazabb levegőjű a lakás, mely nem hogy a páfrányt, de sok más, erre kevésbé érzékeny szobanövényt is megvisel. Ha nincs megfelelő páratartalom, akkor a levelek megritkulhatnak, sárgulnak, száradnak. A problémán rendszeres vízpermetezéssel segíthetsz (akár 2 naponta), vagy tegyél kisebb tálakba a cserép köré vizet, ez a párolgással jobb körülményeket teremt neki. Természetesen már kaphatóak elektromos párásítók is a lakásokba, egy ilyen beszerzése is ajánlott lehet.

Tévhit azonban, hogy a páfrány, mivel szereti a párás környezetet, igényli a sok locsolást is. Természetesen nyáron több vízre van szüksége, de mivel ideális számára a félárnyékos hely, így a párolgás és a víz felszívódása is jóval lassabb. Bármelyik hónapban pont csakis annyira öntözzük, hogy a talaj nedves legyen, sose álljon vízben, érzékeny a gyökérrothadásra! Tavasszal új hajtásokat hoz majd, ekkor kezdhetjük el kissé gyakrabban öntözni a nyugalmi időszak után.

Szobapáfrány gondozásához javasolt készítményeink, csomagjaink:

A talaj

A legtöbb páfrány erdei növény, finom gyökerekkel, melyek alkalmazkodtak a könnyű szerkezetű erdei talajhoz. Egy ilyen erdei talaj ráadásul a lehulló levelek és az elkorhadt fák komposztálódása miatt dúskál tápanyagban, ezt a szobában nevelve is meg kell adnunk a páfránynak. Legyen jó vízáteresztő a talaj, használjunk tőzeget és a páfránynak megfelelő tápoldatot. Ha a talaj fél centire kiszárad, locsoljuk meg!

Fényigény

Bár a páfrányok árnyékos helyen nő, ez nem jelenti azt, hogy nincs szükségük fényre. Természetes környezetükben szórt fényhez jutnak, így ebben érzik a legjobban magukat. Ha túl kevés jut nekik, akkor a növény gyenge lesz, megsárgulnak a levelei. Az erős napfényt kerüljük, ez is levélsárgulást okoz!

Hőmérséklet

A trópusi régiókból származó páfrányok elvannak 21-25 Celsius fokos lakásban, míg a mérsékeltebb éghajlatról származók a 15-20 fok közötti hőmérsékletet preferálják.

Ültetés

Tavasszal ajánlott az átültetésük, egészséges növény esetében akkor, ha a gyökérzet kitölti a cserepet. Ha még ez nem történt meg, nagyobb cserépre nincs szükség, maximum a földjét frissítsd fel. Vágd le a sérült leveleket, ezzel ösztönözni fogod a növekedést.

Szaporítása

A páfrány kis odafigyeléssel viszonylag könnyen szaporítható. Válasszunk ki egy erőteljesebb tövet, metsszük le, majd gyökereztessük vízben. Érdekesség, hogy a levelek fonákján olykor-olykor megjelenő kis barna pettyek a növény spórái, természetes körülmények között ezzel szaporodna – persze lakásban ne számítsunk erre.

Vélemény, hozzászólás?