Muskátli teleltetése
blog

Muskátli teleltetése és visszavágása – Kertészeti tippek

A muskátli az egyik legnépszerűbb növény Magyarországon, még annak ellenére is, hogy a mi mérsékelt éghajlatunkon a hideg hónapokat egyáltalán nem bírja. Épp ezért muszáj körültekintően gondoskodnunk a teleltetéséről.

Amennyiben a muskátlit fagy éri, az akár súlyos kárt is tehet benne – érdemes ezért már az első tüneteknél közbelépnünk! A leggyakoribb tünet a levelek és a hajtások elszíneződése, melyek barnás, fekete foltokban jelentkeznek, mintha megégették volna őket. A levelek petyhüdtté válnak, elszáradnak, és könnyen lehullanak a növényről. Ha súlyosabb károsodásról van szó, akkor a muskátli szárai vizenyőssé, törékennyé válhatnak, ez végül a növény pusztulásához vezethet.

Miért fontos a muskátli teleltetése?

A muskátli eredetileg melegebb éghajlatú területekről származik, ahol a téli hőmérséklet nem süllyed fagypont alá. Magyarországon viszont az ősz végére és a tél folyamán gyakoriak a tartós fagyok. A teleltetés célja, hogy megvédjük a növényt a hidegtől, és biztosítsuk számára azokat a körülményeket, melyben zavartalanul “pihenhet” a nyugalmi időszak alatt, majd regenerálódhasson a tavaszi ébredezés előtt.

A muskátli teleltetés lépései

Készüljünk elő!

Az első fagyok előtt fontos, hogy előkészítsük a muskátlit a teleltetésre. Október vége és november eleje általában megfelelő időpont a teleltetés megkezdésére – érdemes figyelni az időjárást, és már akkor megkezdeni az előkészületeket, amikor először éjszakai fagyokat jeleznek!

Muskátli visszavágása tél előtt

  • Vágjuk le a növényen maradt virágokat és az elszáradt leveleket. Ezzel is segítjük a növényt, hogy energiáit arra fordítsa, hogy a lehető legjobb állapotban kerüljön nyugalmi állapotba.
  • Fontos, hogy a muskátlit érdemes visszametszeni a teleltetés előtt. Vágjuk vissza a hajtásokat kb. 10-20 cm-es hosszúságúra.

Hova helyezzük a teleltetés alatt?

A muskátli teleltetéséhez világos, hűvös helyet kell keresnünk. Az ideális hőmérséklet ilyenkor 5-10°C között van számára: Ez lehet például egy garázs, pince, lépcsőház vagy fűtetlen veranda. Ügyeljünk továbbá arra, hogy akármilyen helyszínt válasszunk is, legyen jó szellőző, mert a zárt, párás környezetben könnyen megjelenhetnek a gombás betegségek.

Így gondozzuk a teleltetés alatt!

  • Ha a muskátli cserepekben van, akkor a legegyszerűbb megoldás az, ha a növényeket cserépben hagyjuk telelni! Ilyenkor a következőket érdemes szem előtt tartani: Télen a muskátli sokkal kevesebb vizet igényel. Havonta egyszeri öntözés. Az öntözéshez használjunk Greenman Floralia készítményt, hogy biztosítsuk a megfelelő diverz mikrobiológiai környezetet télen is.
  • elegendő, és ügyeljünk arra, hogy a föld ne legyen teljesen száraz, de a túlöntözést is kerüljük, mert ez gyökérrothadáshoz vezethet!
  • Ellenőrizzük rendszeresen: Havonta nézzük meg a növényt, hogy nem jelentek-e meg kártevők vagy betegségek.
  • Mikor fejeződik be a teleltetés?
  • Március környékén, amikor a nappalok már hosszabbak és melegszik az idő, elkezdhetjük fokozatosan hozzászoktatni a muskátlit az új körülményekhez. Helyezzük világosabb helyre, és lassan növeljük az öntözés gyakoriságát. Tényleg nagyon fontos a fokozatosság, ne sokkoljuk le hirtelen!
  • Érdemes ilyenkor friss földbe átültetni! Erre egyébként tökéletes a kertészetekben kapható általános virágföld.
  • Ne maradjon el a metszés: Az egészséges szárak kemények, de óvatosan ellenőrizzük ezt! Meg kell szabadítanunk a növényt minden elszáradt, beteg, barnuló, sárguló résztől. Emellett a muskátli hajlamos télen megnyúlni (részben a kevesebb fény miatt), ilyenkor érdemes eltávolítani a fásodásnak indult szárakat!

Vélemény, hozzászólás?